České století – 8.díl – Poslední hurá (1989)

4/5 - (1 {hlasů})

České století

Pohled do nitra sametové revoluce. Po letech komunistické totality vzniká něco nového, není ale úplně jasné co. Teprve se to formuje. První úžasná, nepředstavitelná změna: jednání Občanského Fóra s komunistickým premiérem Adamcem. Na to první nebyl Václav Havel ještě ani připuštěn, ta další už se odehrávala s ním v čele. Setkání dvou světů, které k sobě musejí hledat nějakou cestu, země to potřebuje. A je to cesta složitá. Zpočátku obě strany hrají vabank, Havel to cítí stejně jako Adamec. Ale pak přichází shromáždění na Letné, které celý proces dynamizuje. Oni mají ulice, co máme my, ptají se komunisté, kteří cítí svou slabost. Adamec vnáší do politické hry svou důležitou kartu, rezignaci. A Husák ho tlačí na funkci prezidenta místo sebe. To je rozhodující okamžik, který před Občanské Fórum klade nesmírně důležitou, protože zcela praktickou otázku: kdo bude novým prezidentem? A Václav Havel se musí zásadně rozhodnout o své budoucí roli.

Je to složitý a poněkud absurdní okamžik, především pro Havla. Ale musí ho sám v sobě překonat, aby to, co začalo, bylo také dokončeno. Ale i komunisté stojí před kruciální otázkou – obrátí se k minulosti, nebo k budoucnosti? Objevuje se nový pretendent na místo premiéra, Marian Čalfa. Komunista, ministr bývalé vlády. Dokáže ho Občanské Fórum přijmout? Překážky jsou velké, ale události prudce eskalují, je nezbytné se domluvit. Čalfa svým způsobem překvapuje, je schopen chápat, co se opravdu děje a adekvátně tomu se rozhoduje. A k původní nepolitické politice Občanského fóra přidává politiku skutečnou, reálnou.

Klíčová chvíle rozhovoru mezi Havlem a Čalfou, odehrávající se v prostoru zajištěném proti odposlechu, ukazuje podstatu problému, před kterým nelze nijak uhnout. Havel volí – ale je tu ještě jedna překážka, Alexander Dubček. I rozhovor s ním představuje klíčovou chvíli, prakticky vedoucí k definitivnímu vítězství sametové revoluce. Václav Havel, zastánce nepolitické politiky, se sám stává politikem v plném smyslu toho slova. A československým prezidentem…(Česká televize)

 

 

Díly

České století 8 - Osoby a obsazení

Režie: Robert Sedláček
Scénář: Pavel Kosatík
Kamera: Michal Krejčí
Hudba: Michal Rataj
Hrají:

 

Marek Daniel Tereza Hofová Jiří Lábus
Václav Havel Olga Havlová premiér Ladislav Adamec

 

Oldřich Kaiser Roman Luknár Jan Sklenář
Oskar Krejčí Marian Čalfa Alexandr Vondra

 

Daniel Rous Miroslav Hanuš Jaroslav Plesl
Jiří Křižan Petr Pithart Václav Klaus

 

F. A. Brabec Ján Greššo Alois Švehlík
Stanislav Milota Gustáv Husák Alexander Dubček

 

Matej Landl Martin Preiss Jan Krafka
Ján Čarnogurský Miroslav Pavel Vladimír Hanzel

 

Jan Vágner Otmar Brancuzský Václav Jiráček
Vasil Mohorita Václav Malý

 

Jiří Čapka Jan Lepšík Matěj Balcar
Adolf Procházka Michal Horáček

 

Jan Hrušínský Romana Sittová
Karel Urbánek

 

 

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments