Inspektor Rebus – Černá kniha

Přidej hodnocení

Inspektor Rebus

Inspektor Rebus nachází své věci rozházené před domem své přítelkyně Jessiky, kam se před týdnem nastěhoval. Protože svůj byt mezitím pronajal, musí se spokojit s komorou, zatímco vedle se veselí a kouří trávu banda mladých lidí.
Když přijede před budovu policie, ze vzteku rozkopne reflektor muži, který zaparkoval na jeho místě. Začíná vyšetřovat případ zavražděné Caroline Greggové, studentky, která si občas přivydělávala prostitucí. Byla pohřbena zaživa, na hlavě měla igelitový pytlík.
Je mrtvá už dva měsíce. Rebusovi to ihned připomene případ z roku 1986, kdy někdo podobným způsobem zabil June Hamiltonovou.

Byla na večírku u Daniela Raeburna, z něhož se mezitím stal poslanec. Ten s ní byl také viděn jako poslední, když z večírku odešla. To se velice dotklo jejího přítele Martina Cowana, který brzy nato odešel také. Daniel byl tehdy podezřelý číslo jedna, ale alibi mu poskytl bratr Eddie.
Přesto tomu Rebus nikdy zcela neuvěřil. Ke všemu se dozvídá, že bude mít spolupracovníka, inspektora Dalcastlea, muže, jemuž na dvoře poničil auto. Navíc bude za výbuch zlosti muset zaplatit návštěvami psychoterapeuta.
Inspektorovi pak přijde poštou balíček a v něm černý kožený deník s kresbami a podivnými šiframi. Navzdory zákazu své nadřízené Templerové navštíví s Clarkeovou dům poslance Raeburna a hovoří s jeho manželkou, právničkou Juliet. Ta je rozhořčená tím, že se Rebus vrací ke starému případu a podezřívá jejího manžela.
Další návštěva vyšetřovatelů patří Colinu Mortonovi, příteli Caroline, který jim ale namlouvá, že díky svému daru „předvídal“ její smrt. Jinak téměř neustále hlídá svou těžce nemocnou matky … V baru se teď Rebus pravidelně setkává s neznámým mužem, který mu chce platit pití a bavit se s ním.
Pak se k němu kdosi vloupá, ale ukáže se, že deník, který tam očividně hledal, zachránil jeho mladý podnájemník. Ten také navrhuje, aby se někdo pokusil rozluštit podivné šifry, které v něm jsou. Nikdo si s nimi ale nedokáže poradit.
Dalcastle, s nímž má Rebus od začátku problémy, nesouhlasí s tím, že podezřívá Raeburna a oba muži se pravidelně přou. Obzvlášť, když jeho nechtěný „pomocník“ přispěchá se zprávou, že Danielovi potvrdil alibi jeho bratr Eddie, o němž ovšem Rebus ví, že je to druhořadý malíř, narkoman a dýler drog. Rebus si opilce podá a ten alibi popře, ale vyhrožuje žalobou.
Rebus u něj ovšem našel množství drog a rodina Raeburnových se snaží věc ututlat. Daniel ostatně tvrdí, že už žádné alibi nepotřebuje. Clarkeová zjistí, že Caroline občas uklízela u Danielovy matky Sophie Raeburnové. Ta tvrdí, že chodila jen někdy a její syn se s ní v domě nikdy nesetkal.
Před odchodem si Rebus všimne na zdi visící zajímavé krajinky podepsané „Claire“ … Rebus a Clarkeová znovu vyslýchají otce Martina Cowana, který původně poskytl synovi alibi, což ale nyní odvolá. Martin s ním v noc Juniny vraždy nebyl, zoufale bloumal venku.
Má ale dojem, že teď přechodně přespává v jejich bývalém hotelu v Portobellu, který chce Martinův otec prodat. Ambiciózní Dalcastle se tam okamžitě rozjede docela sám. Při prohledávání zavřené a polozpustlé budovy ho někdo udeří do hlavy a omráčí. Je odvezen do nemocnice.
Rebus a Clarkeová pak v domě najdou podivné mučící nástroje, místo, kam otec malého Martina zavíral, a řadu fotografií, na nichž inspektor pozná muže z baru. Mezitím mu ale nadřízená Templerová odebere vyšetřování, které teď vede Clarkeová.
Zklamaný Rebus si znovu pečlivě prohlíží tajemný deník a objeví tam jméno „Claire“. Danielova matka Sophie přizná, že to byla její dcera, nadaná malířka, která se utopila, když se pod ní prolomil led. Našel ji Daniel. Oba chlapci pak spolu komunikovali podivnými šiframi…(TV Prima)

 

 

Díly seriálu Inspektor Rebus


 

Inspektor Rebus - Osoby a herecké obsazení

Režie: Martyn Friend, Maurice Phillips, Matthew Evans
Scénář: Matthew Evans, Colin Bateman, Robert Murphy, Mark Greig
Kamera: Alasdair Walker
Hudba: Simon Rogers
Hrají: Ken Stott, John Hannah, Sara Stewart, Ron Donachie, Ewan Stewart, Michelle Fairley, James Cosmo, Stephen McCole, Julie Graham, Karen Gillan, David Bowles, Barbara Barnes, Lorcan Cranitch, Jordan Young, Lewis Howden, Michelle Gomez, Ian Rankin, Mark Bonnar, Jim Norton, John Stahl, Robert Yates, Michael Carter, Forbes KB, Jamie Michie, Emilio Doorgasingh, Claire Price, Michael Nardone, Nicholas Jones, Tom Watson, Andrew Neil, Annie Louise Ross, Hugh Ross, Frank Gallagher, John Bett, Molly Innes, Finlay McLean, Jimmy Yuill, Michael Elder, Gregor Gillespie, Jenny Ryan, Nick Smith

 

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments