Inspektor Rebus – Důvod k vraždě

5/5 - (1 {hlasů})

Inspektor Rebus

Poslankyně Trudy Laingová vyhledá svého známého inspektora Rebuse, aby mu nahlásila, že se už dva týdny pohřešuje mladá dívka z Kosova, švadlena Merlinda Kelmendi. Ona sama to zjistila až po příjezdu z dovolené. Zdá se, že dívku už delší dobu obtěžoval Danny Mc Leese, který spolu s bratrem Simem, kumpánem Bunnym a bulteriérem Homerem terorizují celé předměstí a zejména kosovské přistěhovalce. Něco o tom ví i místní strážník Ian Henderson, který je členem Občanské iniciativy bojující proti projevům rasismu. Rebus se dozví, že se rozvádí a kdysi mu zemřel pětiletý syn na geneticky podmíněnou Tye-Sachsovu chorobu. Zprvu se tedy vyšetřování zaměří na rasistické motivy.

Zatímco policie pátrá po Merlindě, je nalezen zastřelený Kurd. Ukáže se, že je to Muzzafer Yurgi, jehož manželka a dítě se nacházejí v detenčním centru Whitemire, odkud je chtěl muž za každou cenu dostat pryč. Rebus centrum navštíví a hovoří s jeho správcem Jimem Considinem, kde si také všimne fotografie rodiny Yurgiových.
Stejnou našla Clarkeová i v starém obchodě, kde se Yurgi skrýval před policií. Yurgi zemřel po jediné ráně z pistole, posmrtně byl ale ještě napaden mečem, i když tyto rány byly jen povrchové. Muže identifikuje manželka. Vyšetřovatelé se zajímají i o anonymní dopis pro policejního ředitele s fotografií určitého místa na sídlišti, kde už „brzy padne rána“.
Jde očividně o výhrůžku. Rebus a Clarkeová se setkávají s dalšími členy Občanské iniciativy Sally Williamsovou a Kurdem Sabrim Demirem, mužem bez rodiny, s nímž si inspektor ihned porozumí. Sabri, který už v životě leccos viděl a zakusil, ale krátce nato záhadně zmizí a když ho Rebus jde hledat k němu domů, najde ho mrtvého.
Inspektor je zdrcený … Při dalším pátrání nalezne policie několik indicií, které naznačují, že by se vůbec nemuselo jednat o vraždy s rasistickým podtextem. Mohlo jít docela dobře o vyřizování účtů mezi Kosovci. Co když se prudký Sabri pohádal s Yurgim, zabil ho a následně spáchal sebevraždu?
Současně policisté pátrají po Dannym a když zjistí, kde se narodil, jedou tam. Po rázné Rebusově „domluvě“ Dannyho přítel Jacky Hines prozradí, že zcela zdrogovaný Danny s ukradeným mečem u něj byl asi před třemi týdny a pak tu nechal své auto.
A právě v kufru auta najde policie do pytle zabalenou mrtvolu Merlindy … Další stopy zavedou Rebuse do malé budovy komunitního centra, kde se přistěhovalci scházejí. Na závěsech z látky, kterou objevil v Merlindině bytě a které dívka ušila, najde stopy krve.
Po bližším ohledání je krev ve velkém množství i na zdi, na stropě a na podlaze. Očividně tu došlo k vraždě. Do závěsu kdosi zabalil meč, na němž se najdou útržky Dannyho kůže. A Rebus také brzy odhalí přesné místo, o kterém mluvil anonymní dopis a kde měla „padnout rána“.
A tam se najde zakopaná mrtvola zmasakrovaného Dannyho. A Rebus přichází s další hypotézou: Danny zabil Merlindu a Si, který se s ní prokazatelně stýkal, zabil jeho. Když ale Rebus zjišťuje, kdo se účastnil poslední schůzky Občanské iniciativy, Sally, ač se to až dosud snažila skrývat, bezděky prozradí, že tam byl i strážník Henderson.
Clarkeová zase zjistí, že v posteli zemřelé Merlindy se našly stopy po muži, kterým ale nebyl Si. Rozbor DNA u něj prokázal … Tye-Sachsovu chorobu. Rebus může jít najisto. Hendersona si ale mezitím podal Si a Bunny a Rebusovi se jen stěží podaří Siovi zabránit, aby ho shodil ze střechy.
Ian Henderson, bláznivě zamilovaný do Merlindy, nemohl snést, když o ní Danny špatně mluvil. Mladík přišel s mečem, kterým se oháněl, strážník mu ho nakonec vzal a ve vzteku ho zmasakroval.
Yurgi a Demir mu pomohli uklidit stopy, Yurgi ho ale začal vydírat: buď zařídí propuštění jeho rodiny z detenčního centra, nebo bude mluvit. Demira tím tak rozčílil, že ten se neovládl a zabil ho. Sám pak spáchal sebevraždu…(TV Prima)

 

 

Díly seriálu Inspektor Rebus


 

Inspektor Rebus - Osoby a herecké obsazení

Režie: Martyn Friend, Maurice Phillips, Matthew Evans
Scénář: Matthew Evans, Colin Bateman, Robert Murphy, Mark Greig
Kamera: Alasdair Walker
Hudba: Simon Rogers
Hrají: Ken Stott, John Hannah, Sara Stewart, Ron Donachie, Ewan Stewart, Michelle Fairley, James Cosmo, Stephen McCole, Julie Graham, Karen Gillan, David Bowles, Barbara Barnes, Lorcan Cranitch, Jordan Young, Lewis Howden, Michelle Gomez, Ian Rankin, Mark Bonnar, Jim Norton, John Stahl, Robert Yates, Michael Carter, Forbes KB, Jamie Michie, Emilio Doorgasingh, Claire Price, Michael Nardone, Nicholas Jones, Tom Watson, Andrew Neil, Annie Louise Ross, Hugh Ross, Frank Gallagher, John Bett, Molly Innes, Finlay McLean, Jimmy Yuill, Michael Elder, Gregor Gillespie, Jenny Ryan, Nick Smith

 

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments