Inspektor Rebus – Rakvičky

Přidej hodnocení

Inspektor Rebus

Hned po ránu vzbudí inspektora Rebuse telefon od seržantky Clarkeové. Byl zavražděn porodník na penzi, doktor Joseph Devlin. Měl podřezaná zápěstí a na klíně podivnou rakvičku s usmívající se figurkou dítěte … Rebus vzápětí navštíví muzeum, kde pracuje jeho přítelkyně Miranda Mastersonová. Pod sklem je tam vystaveno 17 rakviček s usmívajícími se figurkami. Inspiroval se snad vrah právě zde? S Mirandou pracuje jako praktikantka Phillippa Balfourová. Protože večer před vraždou byl u lékaře na návštěvě Sir James Hogarth, zajde Rebus i tam, ovšem ani on, ani jeho dcera Fiona Kollrossová nic zásadního nesdělí. Přímo v nemocnici, kde doktor pracoval, se Rebus a Clarkeová zajímají o dětská úmrtí, která by snad mohla být motivem k vraždě.

Potraty sice Devlin prováděl, ale nezdá se, že by mu někdo vyhrožoval. To potvrdí i administrativní pracovnice paní Currieová, už také v penzi, která se pochlubí i albem s fotografiemi všech novorozenců z doby, kdy tam pracovala a které sama pořídila.
Rebus vysvětlí Clarkeové, že manžel Fiony Kollrossové, nadějný chirurg, spáchal sebevraždu den předtím, než měla jeho žena rodit. Příčiny zůstaly nevyjasněné, ale Rebus je přesvědčený, že Sir James a Fiona něco tají. Vzápětí si Phillippa stěžuje na jistého Davida Costella, který ji už kdysi pronásledoval, ale když zakročila policie, stalking ustal.
Teď se ozval znovu a poslal jí podivný e-mail, v němž hrozí „smrtí“ dalších lidí, pokud ji nedostane a zmiňuje i rakvičku s dětskou figurkou. Phillippa se bojí a dočasně se stěhuje k Mirandě. Podle fotografie Rebus pozná mladíka, který do něj týž den surově vrazil na ulici.
Na pohřbu doktora Devlina Clarkeová Costella zahlédne, nepodaří se jí ho ale chytit. Mladík mezitím mění svůj vzhled, barví si vlasy a nasazuje kontaktní čočky. Rebus opět navazuje intimní vztah s Mirandou, která se chystá na půlroční stáž do Ameriky.
Phillippa dostává další e-mail a vzápětí je nalezena mrtvá Jessica Hogarthová, manželka Sir Jamese, která od něj ale už dávno odešla. Dcera Fiona tvrdí, že matka se pomátla a komunikuje pouze prostřednictvím bible. I u ní je nalezena rakvička s dětskou figurkou a také čísla „8382“. Rebus ihned vydedukuje, že by se mohlo jednat o datum – 8. března 1982 – kdy se narodilo Fioně mrtvé dítě poté, co její manžel spáchal sebevraždu.
Policisté také zjistí, že poslední dny svého života strávil Michael Kollross právě u Jessiky. Když jde Miranda jednoho deštivého dne pro mléko, půjčí si Phillippin kabát s kapucí a na ulici ji přepadne David, který si ji s ní spletl. Naštěstí se objeví chodec a násilník uteče. A doma opět mění tvář: tentokrát se ostříhá téměř do hola.
A vydá se s kovovou tyčí navštívit Sira Jamese, ale i tentokrát ho hned po první ráně vyruší příchozí. Sir James má zlomenou ruku a je silně otřesený. Svěřuje se do láskyplné péče Fiony. Pak je ale v přívěsu, kdy bydlel, nalezen mrtvý David s podřezaným hrdlem.
Rebus se domnívá, že Fionino dítě nemuselo nutně zemřít, může být naživu a mstít se. Myslí přitom na Davida, krevní testy ale ukáží, že není s Fionou v příbuzenském vztahu. Co když Costello skutečnému dítěti Fiony jen pomáhal uskutečnit dlouho připravovanou pomstu a teď se stal nepotřebným, takže ho zmíněná osoba zabila?
Rebus hledá informace o tom, kdo byl před 23 lety s Fionou v porodnici a komu se narodilo mrtvé dítě. A najde manžele Balfourovy. Fiona se tedy okamžitě po porodu dítěte zbavila a hledaným vrahem musí být Phillippa. Doktor Devlin o všem věděl a proto se stal rovněž předmětem její pomsty.
Phillippa jde k Fioně, kde se dozvídá to, co už Rebus dávno tuší: Fiona ji měla s vlastním otcem, s nímž už léta žije v incestním svazku. Prý ho miluje. Než stačí Rebus Fionu upozornit, aby si na Phillippu dala pozor, mladá žena srazí se schodů a zabije Sira Jamese … Miranda odlétá do Ameriky…(TV Prima)

 

 

Díly seriálu Inspektor Rebus


 

Inspektor Rebus - Osoby a herecké obsazení

Režie: Martyn Friend, Maurice Phillips, Matthew Evans
Scénář: Matthew Evans, Colin Bateman, Robert Murphy, Mark Greig
Kamera: Alasdair Walker
Hudba: Simon Rogers
Hrají: Ken Stott, John Hannah, Sara Stewart, Ron Donachie, Ewan Stewart, Michelle Fairley, James Cosmo, Stephen McCole, Julie Graham, Karen Gillan, David Bowles, Barbara Barnes, Lorcan Cranitch, Jordan Young, Lewis Howden, Michelle Gomez, Ian Rankin, Mark Bonnar, Jim Norton, John Stahl, Robert Yates, Michael Carter, Forbes KB, Jamie Michie, Emilio Doorgasingh, Claire Price, Michael Nardone, Nicholas Jones, Tom Watson, Andrew Neil, Annie Louise Ross, Hugh Ross, Frank Gallagher, John Bett, Molly Innes, Finlay McLean, Jimmy Yuill, Michael Elder, Gregor Gillespie, Jenny Ryan, Nick Smith

 

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments