Inspektor Rebus – V dvojím ohni

Přidej hodnocení

Inspektor Rebus

V galerii, jejímž majitelem je narkoman a alkoholik Edward Marber, se koná vernisáž. Přítomna je i jeho sestra Cynthia. Marber se snaží vyhodit Charlieho Guthrieho, který vyvolá skandál, protože jeho obrazy nejsou vystaveny. Edward je zdrogovaný a sestra ho posílá taxíkem domů.
Ráno je nalezena na hromadě odpadků Marberova mrtvola. Rebus začíná vyšetřování rozmluvou s jeho sestrou. Ta jim nic podstatného neřekne, snad kromě toho, že bratr příliš pil, a nic se nedozvědí ani od řidiče zmíněného taxíku Dannyho Kerra, kterého Rebus zná, má totiž u policie vroubek.

Rebus, očividně nevyspalý a rozmrzelý, kterého Templerová neustále provokuje, po ní hodí hrníček a musí za to navštěvovat speciální policejní kurzy pro „provinilce“, kde se má mimo jiné naučit ovládat. Setkává se tam se dvěma zkorumpovanými inspektory Francisem Greyem a Jazzem McCullochem. Grey mu brzy začne nabízet, aby se s nimi účastnil „vybírání daní“ od lidí, kteří si kvůli své kriminální činnosti nemohou stěžovat.
Mají z toho pěkné peníze … Mezitím Cynthia Marberová ohlásí ztrátu cenného obrazu. Grey a McCulloch zatáhnou Rebus do „Sauny“, což je ve skutečnosti bordel. Chodil tam i mrtvý Marber. To jdou zjistit Templerová s Clarkeovou, která je pověřena vyšetřováním. Ta Rebuse zahlédne, ale neprozradí ho. Marber tam chodil za jistou Carrie Ann, která ale po jeho smrti záhadně zmizela. Grey se pokouší vyzvídat, co Rebus ví o Marberově smrti. Ten nečekaně telefonicky žádá Clarkeovou, aby Greye nechala na pokoji. Až později jí objasní, že scénka s Templerovou a s hrníčkem byla nahraná, náčelník Gunner potřeboval dostat Rebuse do policejní školy, aby pomohl usvědčit oba zkorumpované inspektory. Proto musí alespoň na oko dělat to, co mu Grey poručí. Je tak svědkem, jak s McCullochem surově zbijí muže, který jim zůstal dlužen peníze. Pak zamíří všichni tři k domu taxíkáře Dannyho Kerra, který právě odchází. Grey a McCulloch jdou ke dveřím, Rebus čeká v autě, ale všimne si, že s sebou Grey nese kanystr s benzínem. Okamžitě zasáhne, volá, že přijíždí policie, ačkoli to není pravda. Grey tvrdí, že to mělo být jen varování, Rebus ale netuší, že ještě než se dal na útěk, stačil Grey benzínem polít dveře a zapálit je. V bytě zemře taxíkářova žena a dvě malé dcery, které se nadýchaly kouře. Rebus je zdrcený … Žádá náčelníka Gunnera, aby Greye okamžitě zatkl, ten ale nechce. Chce mít proti oběma inspektorům víc důkazů. Danny Kerr nemluví a zdá se, že ho tragédie připravila o rozum … Rebus ví, že o vraždě Marbera by mohla něco vědět prostitutka Carrie Ann, která se ale skrývá. Když ji s Clarkeovou vypátrají, vypoví, že s Marberem chtěli odjet do Itálie, kde on koupil dům. Z něčeho měl očividně obavy … Grey opět naléhá na Rebuse: pokud s nimi chce „spolupracovat“ i nadále, musí si zvyknout, že je občas zapotřebí násilí, které on ale odmítá. S Clarkeovou se opět vypraví do galerie, kde se koná další vernisáž. Ve skladu obrazů pak inspektor objeví ten, který Marberová nahlásila jako ukradený a veřejně ho ukáže všem hostům vernisáže … Inspektor se pak účastní další „akce“ obou kumpánů, při níž je ale McCulloch těžce zraněn. Počíhal si na něj taxíkář Kerr. Má poškozený mozek a pravděpodobně nepřežije. Zdá se, že nyní jsou na řadě Rebus a Grey. Rebus nastraží past: navrhne, aby všechnu vinu svalili na McCullocha, tomu už to stejně nemůže uškodit. Grey naoko souhlasí a jede s Rebusem domů. Tam si pod záminkou, že jde na toaletu, vezme v kuchyni velký nůž, kterým hodlá Rebuse zabít. On a McCulloch společně s Cynthií Marberovou prali špinavé peníze pomocí falešného obchodování s obrazy. Když se to dozvěděl Marber, chtěl také peníze a proto se ho potřebovali zbavit. Na to si najali Kerra, když mu předtím vyhrožovali, že když nebude souhlasit, zabijí jeho ženu a dcerky. Rebus stojí tváří v tvář Greyovi, kdy dovnitř vtrhne Kerr a inspektora zastřelí. Míří na Rebuse, který se mu snaží vysvětlit, že on jeho rodině nic neudělal. Zoufalý Kerr nakonec obrátí zbraň proti sobě…(TV Prima)

 

 

Díly seriálu Inspektor Rebus


 

Inspektor Rebus - Osoby a herecké obsazení

Režie: Martyn Friend, Maurice Phillips, Matthew Evans
Scénář: Matthew Evans, Colin Bateman, Robert Murphy, Mark Greig
Kamera: Alasdair Walker
Hudba: Simon Rogers
Hrají: Ken Stott, John Hannah, Sara Stewart, Ron Donachie, Ewan Stewart, Michelle Fairley, James Cosmo, Stephen McCole, Julie Graham, Karen Gillan, David Bowles, Barbara Barnes, Lorcan Cranitch, Jordan Young, Lewis Howden, Michelle Gomez, Ian Rankin, Mark Bonnar, Jim Norton, John Stahl, Robert Yates, Michael Carter, Forbes KB, Jamie Michie, Emilio Doorgasingh, Claire Price, Michael Nardone, Nicholas Jones, Tom Watson, Andrew Neil, Annie Louise Ross, Hugh Ross, Frank Gallagher, John Bett, Molly Innes, Finlay McLean, Jimmy Yuill, Michael Elder, Gregor Gillespie, Jenny Ryan, Nick Smith

 

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments