Tudorovci – 1.díl

5/5 - (1 {hlasů})

Tudorovci

Anglický velvyslanec v Itálii a současně strýc anglického krále Jindřicha VIII. je zákeřně zavražděn Francouzi v italském Urbinu. Mladý král zuří a jeho první myšlenkou je vyhlásit Francii válku. Rád by se vyznamenal na bitevním poli a nerad slyší opačný názor. Ten zastává zejména lord Buckingham, který je přesvědčen, že díky svému původu má právo na anglický trůn. Po králi druhý nejmocnější muž v zemi, lord kancléř kardinál Thomas Wolsey, vychytralý pletichář bažící po papežském stolci, ale vyjednává s Francouzi a nabízí místo válčení podepsání smlouvy o všeobecném míru mezi evropskými mocnostmi.

Jindřich VIII. se svým vladařským povinnostem věnuje spíš okrajově, mezi jeho vášně patří především ženy, turnaje a lov s přítelem Charlesem Brandonem. Manželku Kateřinu Aragonskou zanedbává, protože mu dosud neporodila syna, naživu zůstala jen dcerka, princezna Marie. Sám Jindřich má množství milenek, z nichž jedna – lady Elizabeth Bluntová – zjišťuje, že je s králem těhotná. Svěří se Wolseymu, ten má ale rychlé řešení: poslat ženu pryč, až se bude blížit její hodinka. Jindřich navštěvuje svého přítele Thomase Morea i s jeho početnou rodinou. I More, věren svému humanistického založení, mu radí, aby od války upustil. Ke dvoru v téže době přichází nadaný hudebník a skladatel Thomas Tallis … Wolseyho sice král pověřil přípravami války, ten ale s králem začne probírat výhody řešení situace mírovými prostředky. Nová smlouva by anglického krále proslavila. Navrhuje schůzku s francouzským králem Františkem I., při níž by byla smlouva podepsána a malá princezna Marie by se současně zasnoubila s francouzským Dauphinem. Sám pro sebe pak doufá, že francouzští kardinálové podpoří jeho kandidaturu na papeže, protože stávající papež Alexandr je těžce nemocný. Proti zásnubám se ostře staví Kateřina, na což ale Jindřich nedbá. Naopak: připravuje se na setkání, které očekává s velkou netrpělivostí… Králova přítele Brandona přistihne Buckingham v posteli se svou dcerou. Stěžuje si králi, ten ale na svého kumpána nedá dopustit. Nenávist Buckinghama den ze dne sílí. Na svou stranu se pokouší dostat Norfolka a také velvyslance ve Francii Thomase Boleyna, otce dvou dcer: Marie a Anny. Chystá se rovněž postavit vlastní armádu … Den schůzky poblíž Calais v tzv. Paláci iluzí se blíží…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci

Tudorovci - Osoby a herecké obsazení

Režie: Charles McDougall, Steve Shill, Brian Kirk, Alison Maclean, Ciaran Donnelly
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Nick Dunning, Sam Neill, Callum Blue, Henry Czerny, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy, Jeremy Northam, Kris Holden-Ried, Steven Waddington, Ruta Gedmintas, Matt Ryan, Perdita Weeks, Aidan Turner, Marcello Magni, Brendan McCormack, Anna Brewster, Jonathan Ryan, Barry McGovern, Eric Higgins, Geoff Minogue, David Coakley, Padraic Delaney, Sean Pertwee, John Kavanagh, Emmanuel Leconte, Gabriella Wright, Gerry O'Brien, Jonathan Byrne, Donncha Crowley, Gabrielle Anwar, Jamie Thomas King, Anthony Brophy, Sebastian Armesto, James Frain, Steve Wilson, Fiona Ryan, Will Irvine, Eoin Macken, Bosco Hogan, Philip O'Sullivan, Philip Desmeules, Amy-Joyce Hastings, Ian McElhinney, Peter Gaynor, Michael Patric, Des Braiden, Michael Condron, Gordon Sterne, Martin Phillips, Ned Dennehy, Nika McGuigan, Peter O'Toole, Bryan Murray, John Sterland

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments