Tudorovci 2 – 1.díl

5/5 - (1 {hlasů})

Tudorovci

Ocitáme se v Londýně v roce 1532. Přichází Sir Thomas More, kterému chce velvyslanec Chapuys předat dopis od císaře. On to odmítá a pokračuje ke králi Jindřichovi (Henrymu) VIII., kde probírají stížnosti lidu na církev. Král míří do parlamentu (Westminster), a promlouvá k přítomným sirům, biskupům a arcibiskupům. Někteří totiž mají problém s tím, uznat krále nejvyšší hlavou církve v Anglii. Tím by se stavěli proti Římu. Shromáždění nakonec rozhodne hlasování, při kterém se nikdo neodváží zvednout ruku proti králi. Podmínkou však je: „pokud to Kristův zákon povolí“. Kardinál a papež v Římě dostávají tuto informaci, ke které se musí nějak postavit.

Nemají příliš možností, králi zřejmě vyhoví ohledně požadované anulace, ale papež hovoří o tom, že by se měl někdo konečně zbavit královy milenky Anny Boleynové. Největší problém s královým jmenováním mají biskup Fisher a arcibiskup „Voren“. Kuchař je kýmsi uplacen, zjevně má někoho otrávit, což pod výhružkou likvidace rodiny jistě rád udělá. Král jmenuje Thomase Cranmera osobním kaplanem, což mu má zajistit odhlasovanou roli nejvyšší hlavy církve v Anglii. Kuchař se dává do díla- přimíchává jed do polévky, kterou má sníst biskup Fisher a jeho nejbližší spolupracovníci. Čtveřice mužů se skutečně otráví a okamžitě zemře, biskup ale sní málo, a tak přežije. Sir Thomas si naštěstí nedá vůbec, a tak je jen svědkem, který vše líčí králi. Kuchař je zatčen a okamžitě se šíří zvěsti, kdo se proti biskupovi spiknul. V londýnském Toweru kuchaře vyslýchají, ten ale přes násilí mlčí. Za králem přichází Anna, dělá žárlivou scénu kvůli jeho manželce Kateřině, která mu šije košile. Měl s ní vztah zcela ukončit. O to se snaží, ale dozvídá se, že je jejich dcera nemocná a že Kateřina je jeho ženou ze zákona. Kuchař je zabit- spuštěn do vroucí vody. Tajemství, kdo ho najal, nevyzradí. Na hradě probíhá hostina, a Jindřich znovu marně naléhá na Kateřinu, aby jej opustila (skrze prostředníka). Jindřich později hovoří s Annou, chce s ní odjet a slibuje, že až s vrátí, bude Kateřina pryč. Ta po jeho odjezdu pouze dostává informaci od ministra, že má sídlo opustit. S doprovodem a služebnictvem se má ubytovat v jeho domě v „Mór“. Má zde zanechat klenoty anglické královny, což ona odmítá. Hrad ale skutečně opouští, se všemi zde se loučí. Anna a Jindřich spolu večeří, když přichází posel se zprávou. Kateřina lituje, že se nerozloučili osobně a zajímá se o jeho zdraví. Jindřich vybuchne a muže zbije a posílá ho pryč. V závěru se velvyslanec Chapuys s někým domlouvá na vraždě Anny…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci 2

Tudorovci 2 - Osoby a herecké obsazení

Režie: Jeremy Podeswa, Colm McCarthy, Ciaran Donnelly, Dearbhla Walsh, Jon Amiel
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Nick Dunning, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy, James Frain, Jamie Thomas King, Hans Matheson, Peter O'Toole, Jeremy Northam, David Alpay, Padraic Delaney, John Kavanagh, Anthony Brophy, Bosco Hogan, Philip O'Sullivan, Aaron Monaghan, Robert Sheehan, Emmanuel Leconte, Perdita Weeks, Serena Brabazon, Michael Grennell, Jonathan Ryan, Sarah Bolger, James Gilbert, Barry John O'Connor, Des Nealon, Andrea Lowe, Anita Briem, Gordon Sterne, Steve Wilson, Katie McGrath, Michael Winder, Rod Hallett, Alan Stanford, Joanne King, Stephen Hogan, Max Brown, Liam McMahon, Raad Rawi, Anatole Taubman, Maude Hirst, Jason Healey, Andrew Constantini, Krystin Pellerin

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments