Tudorovci 2 – 5.díl

Přidej hodnocení

Tudorovci

Arcibiskup Cranmer přichází za králem s výsledky, kdo přísahal věrnost a odsouhlasil nový zákon. Proti byli Fisher a More, ti by byli ochotni podepsat alespoň část. Žádný takový kompromis ale králi nestačí, nezlomí ho ani dopis od Morovy ženy. Mora v cele navštíví žena a dcera, je v Toweru, kde se mu daří vcelku dobře. Přemlouvají ho k přísaze králi, jinak se bojí o osud jeho a následně rodiny. Anna se na hradě kácí k zemi, krev bohužel značí, že přišla o dítě. Jindřich to chce před veřejností tajit. Fisher se ve vězení od ministra dozvídá o jmenování kardinálem, ale zároveň o své velezradě, která se trestá smrtí.

Svůj názor nezmění, i když tuší, co ho čeká. Na hradě More navštěvuje Chapuys Kateřinu, ta se stále necítí dobře a lituje toho, co se děje. Jindřich je na vyjížďce v lese s Charlesem a stráží, narazí na neznámého muže s mladou pohlednou ženou. Tu si odvede a má s ní sex. Papež má dobré zdroje, dozvídá se, že Anna už není těhotná a že jí byl Jindřich několikrát nevěrný. Ve vězení osloví Thomase Mora sluha biskupa Fishera, domlouvají se skrze něj ohledně přísahy, kterou odmítají složit. Za Annou přichází sestra, která je těhotná, vzala si nemajetného vojáka Williama Staforda, který je nyní ve válce. Otec je rozzuřený, že si neřekla o souhlas- jemu ani jí. Jako sestra anglické královny by měla mít muže z úplně jiné třídy. Anna ji i manžela vykazuje od dvora. Ministr Cromwel se vrací k Morovi, a chce uvést důvody, proč nechce přísahat. On to nechce znovu probírat, jeho postoj je stále stejný. Chapuys se setká s Morovou dcerou, ta míří právě za Cromwelem, aby se přimluvila za strádající rodinu. Anna se svěřuje bratrovi, že stále myslí na Marii a Kateřinu. Obává se, že se mohou vrátit a připravit jí nebo dceru o trůn. Stačí, aby změnil názor, teď už má pravomoc takřka ke všemu. More se dozvídá, že Fisher byl shledán vinným, a druhý den ho mají vyvolat. Nechává mu vzkaz, a tuší, že se brzy setkají. Fisher promlouvá k lidu, zjevně má podporu. To mu ale nepomůže- je mu setnuta hlava. Papež se rychle dozvídá, že přišel o tohoto „církevního knížete“, a považuje to za urážku od chorého krále. Jindřich chce stále naléhat na Mora, připravuje ho o veškerý komfort v cele. Už neví, jak jej k přísaze donutit. Právník sir Richard přichází za Cromwelem, ten po něm chce, aby zašel za Morem a vzal jeho písemnosti a listiny. Tak činí, prohodí pár slov, ale ani on Mora nepřesvědčí. Anna je stále zoufalejší, nevěří, že po ní ještě Jindřich touží. On jí přesvědčuje o opaku. Další den je Thomas More předvolán před komisi, kde rychle zjišťuje, že sir Richard byl nastrčený, aby z něj vylákal usvědčující slova. Morova řeč k předem rozhodnuté komisi nic nezmění, čeká ho krutá smrt. Druhý den má být tažen městem, pověšen, polomrtvému mu mají vyjmout vnitřnosti, ty před ním spálit, utnout ohanbí, hlavu, a tělo rozčtvrtit. Jindřich učiní jediné gesto- trest alespoň změní na stětí. Další den tak jako Fisher promlouvá More k lidu, sám kat ho prosí o odpuštění. Poprava je vykonána, čímž díl končí…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci 2

Tudorovci 2 - Osoby a herecké obsazení

Režie: Jeremy Podeswa, Colm McCarthy, Ciaran Donnelly, Dearbhla Walsh, Jon Amiel
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Nick Dunning, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy, James Frain, Jamie Thomas King, Hans Matheson, Peter O'Toole, Jeremy Northam, David Alpay, Padraic Delaney, John Kavanagh, Anthony Brophy, Bosco Hogan, Philip O'Sullivan, Aaron Monaghan, Robert Sheehan, Emmanuel Leconte, Perdita Weeks, Serena Brabazon, Michael Grennell, Jonathan Ryan, Sarah Bolger, James Gilbert, Barry John O'Connor, Des Nealon, Andrea Lowe, Anita Briem, Gordon Sterne, Steve Wilson, Katie McGrath, Michael Winder, Rod Hallett, Alan Stanford, Joanne King, Stephen Hogan, Max Brown, Liam McMahon, Raad Rawi, Anatole Taubman, Maude Hirst, Jason Healey, Andrew Constantini, Krystin Pellerin

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments