Tudorovci – 2.díl

Přidej hodnocení

Tudorovci

Jindřich VIII. cestuje do Francie, kde na jeho družinu ve Val d’Or čeká honosné přijetí. Mladý král František I. se na oko tváří přátelsky, oba ale vědí, že v hloubi duše jsou zavilými nepřáteli. Jindřich stále doufá, že se jednoho dne stane králem Francie. Po jednání je podepsaná smlouva o světovém a trvalém míru, Jindřich ji ale podepisuje jen s největším sebezapřením a v duchu zuří. Zato se účastní bujarých oslav, při kterých teče víno proudem. Přítomen je i Thomas Boleyn a jeho dcery Marie, bývalá milenka francouzského krále, a Anna.

Boleyn tajně donáší kardinálu Wolseymu drby, které pochytí mezi dvořany, mimo jiné i to, že Buckingham se chystá krále zabít a shromažďuje vojsko, aby sám dosedl na trůn… Po návratu do Londýna začne Jindřich okamžitě uvažovat, jak smlouvu porušit. Rozhodne se vyslat Wolseyho do Cách k římskému císaři Karlovi V., synovci Jindřichovy manželky Kateřiny Aragonské, kterého chce získat na svou stranu proti Francouzům, což se mu také podaří … Pověří také kardinála, aby pozval Buckinghama na oslavu nového roku. Buckingham mezitím shromažďuje vojsko a přijímá přísahy svých mužů. Netuší, že Jindřich už ví, že se ho chystá zabít a připravuje krutou pomstu. Jako dar přináší Buckingham králi hodiny s nápisem „S věrným a pokorným srdcem“ … Vévoda je už se svými muži na odjezdu, když je dohoní skupinka anglických poslů, kterou král pověřil Buckinghama zatknout za zradu a přípravu královské vraždy. Buckingham je souzen porotou složenou z 20 lordů, v jejichž čele stojí královi věrný Norfolk. Je uznán vinným a odsouzen k smrti, přestože Wolsey navrhoval, aby byl jen vyhoštěn. Právě když vedou Buckinghama na popravu, lady Bluntová porodí Jindřichovi syna. Králova radost je bezmezná a ihned uspořádá bouřlivé oslavy. Wolsey je pak králem pověřen, aby lady Bluntové sdělil, že syna uznává a chlapec bude vychováván u dvora, který pro něj zřídí. O matce se v jeho vzkazu nehovoří … Mezitím v Římě umírá papež a jeho nástupcem je zvolen Orsini. Thomas Wolsey se tedy podpory od Francouzů nedočkal a je zklamán. Thomas Boleyn zjišťuje, že Marie, z níž Jindřich udělal na krátký čas svou milenku, se o ni už nezajímá, a aby zajistil své rodině pevné místo u dvora, požádá Annu, aby si krále připoutala. Obě dívky se během pobytu ve Francii přiučily nejrůznějším trikům, jak muže potěšit. Anna souhlasí…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci

Tudorovci - Osoby a herecké obsazení

Režie: Charles McDougall, Steve Shill, Brian Kirk, Alison Maclean, Ciaran Donnelly
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Nick Dunning, Sam Neill, Callum Blue, Henry Czerny, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy, Jeremy Northam, Kris Holden-Ried, Steven Waddington, Ruta Gedmintas, Matt Ryan, Perdita Weeks, Aidan Turner, Marcello Magni, Brendan McCormack, Anna Brewster, Jonathan Ryan, Barry McGovern, Eric Higgins, Geoff Minogue, David Coakley, Padraic Delaney, Sean Pertwee, John Kavanagh, Emmanuel Leconte, Gabriella Wright, Gerry O'Brien, Jonathan Byrne, Donncha Crowley, Gabrielle Anwar, Jamie Thomas King, Anthony Brophy, Sebastian Armesto, James Frain, Steve Wilson, Fiona Ryan, Will Irvine, Eoin Macken, Bosco Hogan, Philip O'Sullivan, Philip Desmeules, Amy-Joyce Hastings, Ian McElhinney, Peter Gaynor, Michael Patric, Des Braiden, Michael Condron, Gordon Sterne, Martin Phillips, Ned Dennehy, Nika McGuigan, Peter O'Toole, Bryan Murray, John Sterland

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments