Tudorovci 3 – 3.díl

Přidej hodnocení

Tudorovci

Vánoce 1536, Robert Aske je v Londýně, ale stále se s ním nesetkal král, jak sliboval dopis. Ten po něm žádá, aby zatím sepsal, co a z jakého důvodu činil při povstání. Jana a Marie mají pro Jindřicha jedno překvapení za druhým, každé je ale méně a méně příjemné. Dají přivést Alžbětu- jeho dceru s Annou, před dvorem tak sedí celá královská rodina. Jindřich to stále snáší a dceru překvapivě přijímá- nehledě na minulost. Přichází Robert Aske, který si konečně s králem promluví. On potvrzuje, co slíbil, a Aske tak může jakékoli výsledky očekávat po sezení parlamentu v Yorku. Tam bude následovat korunovace královny Jany.

Aske může být spokojen, navíc dostává jakýsi plášť (povýšení?). V komnatě ho navštíví lady Marie, ta věří, že vyjednávání dobře dopadne. Aske doufá v totéž a přál by si jí jako následovnici- lid ji prý miluje jako její matku. Lady Jana se od bratra dozvídá, že jim před týdnem zemřel otec, bratr jí to raději tajil. Sám netuší, co zatím dělá jeho žena- užívá si se sirem Brianem. Král hovoří k lidu včetně povstalců, hraje dobrého a milostivého a přeje jim úspěšný nový rok. Aske se vrací do Pontefractu, kde se zastává krále. Povstalci se tu ale zatím znovu zformovali, nevěří v sliby. Už před příchodem Aska(eho) se rozhodli, že znovu zamíří na jih. Jana se dozvídá od jedné z věrných dam, že jí je Jindřich nevěrný. Ona je zjevně zklamaná, ale nechce se tím trápit. Za Jindřichem přichází vévoda Charles Brandon a Cromwell (lord soukromé pečeti), dostávají rozkazy, jak jednat na severu. Ohledně sestavení parlamentu má Charles vyřídit, že dochází ke zpoždění. Povstalci jsou napadeni, jeden z mužů se dokáže dostat zpět k vůdcům, které informuje. Charles jejich zformování označuje za zradu, a má také soupis těch, kteří odmítli zavrhnout své činy- 74 mužů, kteří za to mají být oběšeni. Na to, že sám lhal, nereaguje. Popravy okamžitě realizují- muže věší na stromy. Vůdci povstání mají být zajati a obviněni ze zrady krále. Oni se však distancují od nového povstání, vévoda je žádá, aby jeli s ním za králem a vše vysvětlili. Sám se za ně přimluví, nemají tak mít obavy. Jana má pro Jindřicha skvělou zprávu- čeká dítě! John Constable- vůdce nového povstání je mučen, další vůdci brzy zjišťují, že je čeká ubytování v Toweru- v celách. Vévodu si volá Cromwell, obviňuje ho z nepatřičné shovívavosti k povstalcům. 74 oběšených mužů zřejmě není dost. Má se vrátit na sever a provést odvetu, která povstalce jednou pro vždy naučí. Cromwell pokračuje za vězněnými vůdci, postupně je obchází a snaží se je usvědčit. Hovořil a sepsal toho s nimi již tolik, že na každého najde nějakou „závadnou“ větu. Zdá se ale, že Askeho je rozhodnut zachránit. Konečně za ním přichází sám král, chce hovořit o klášterech a opatstvích, na kterých mu tak záleží. Připomíná, co zjistili při kontrolách klášterů, a nevidí tedy důvod, proč by měl Aske bojovat za tyto mnichy- hříšné povaleče. Vůdci končí s useknutou hlavou nabodnutou na kůl, jen Aske zřejmě vyváznul. Díl končí, když králi přivezou křepelčí vejce pro Janu- jakožto těhotné jí zachutnala…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci 3

Tudorovci 3 - Osoby a herecké obsazení

Režie: Ciaran Donnelly, Jeremy Podeswa
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Ben Price, James Frain, Annabelle Wallis, Alan Van Sprang, Gerard McSorley, Max von Sydow, Sarah Bolger, Max Brown, Charlotte Salt, Kevin Doyle, Mark Hildreth, Simon Ward, Anthony Brophy, Rod Hallett, Diarmuid Noyes, David Wilmot, Colm Wilkinson, Joanne King, Liam McMahon, Patrick Gibson, Torrance Coombs, Peter Gaynor, Emma Hamilton, Donna Dent, David Bradley, Ian Beattie, Ciaran O'Grady, Joss Stone, Jonathan Ryan, David Sheehan, Frank McCusker, Roger Ashton-Griffiths, Sonya Cassidy, Paul Ronan, Patrick Murphy, Wesley Murphy, Tamzin Merchant, Colin O'Donoghue, Maude Hirst, Jason Healey, Geoffrey Beevers, Danielle Ryan, Jean-David Beroard

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments