Tudorovci – 5.díl

Přidej hodnocení

Tudorovci

Thomas Boleyn je jmenován lordem Rochfordem a malý králův levoboček Jindřich Fitzroy dostává své sídlo a tituly vévody z Richmondu a Somersetu a hraběte z Nottinghamu. Zpráva o tom Kateřinu rozhněvá a ještě více ji zarazí fakt, že císař Karel V. zrušil své zasnoubení s malou Marií a oženil se. Anna posílá královi výmluvný dar a pouští ho do své blízkosti. O své panenství ale nehodlá přijít dříve, než se s ní král ožení. Jindřich se proto snaží o uspíšení anulování sňatku s Kateřinou Aragonskou, které má vyjednat Wolsey, zatím se mu to ale nedaří. Někteří církevní hodnostáři se dokonce domnívají, že Wolsey překračuje své pravomoci, o případu má rozhodnou jedině papež Klement.

Ostře proti se staví i Thomas Moore. Jindřich Kateřině odejme i malou Marii, pro kterou rovněž určí vlastní sídlo. O možnosti rozvodu tajně jedná církevní soud … Králova sestra Markéta, která se tajně provdala za Brandona, se vrací na královský dvůr, odkud je ale Jindřich okamžitě vyhostí. Pohrozí také, že by mohl Brandon přijít o hlavu … Císařský velvyslanec Mendoza si od Jindřicha vyslechne, že jeho pán nedodržel slovo. Osloví Boleyna, kterému slíbí peníze, když se stane tajným císařovým spojencem. Zatímco Kateřina spoléhá na pomoc svého strýce německého císaře, Jindřich už uvažuje o novém spojenectví s Francií. Navštěvuje Kateřinu a stroze jí oznámí, že jejich manželství je u konce. Zoufalá Kateřina se navíc vzápětí musí rozloučit i se svou dcerou. Agenti Wolseyho také zadrží královnin dopis synovci císaři, v němž žádá o jeho podporu, což Jindřicha rozzuří ještě víc. Zdá se, že propuštěný francouzský král František I. je ochotný znovu se spojit s Jindřichem. U příležitosti příjezdu francouzské delegace pořádá Jindřich oslavy, přerušené zprávou, že Němci a Španělé právě vyplenili Řím a nechali zavraždit mnoho církevních hodnostářů. Papež je nyní císařovým zajatcem … Zdrcený král se téměř současně dozvídá, že náhle zemřel jeho levoboček Jindřich Fitzroy…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci

Tudorovci - Osoby a herecké obsazení

Režie: Charles McDougall, Steve Shill, Brian Kirk, Alison Maclean, Ciaran Donnelly
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Nick Dunning, Sam Neill, Callum Blue, Henry Czerny, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy, Jeremy Northam, Kris Holden-Ried, Steven Waddington, Ruta Gedmintas, Matt Ryan, Perdita Weeks, Aidan Turner, Marcello Magni, Brendan McCormack, Anna Brewster, Jonathan Ryan, Barry McGovern, Eric Higgins, Geoff Minogue, David Coakley, Padraic Delaney, Sean Pertwee, John Kavanagh, Emmanuel Leconte, Gabriella Wright, Gerry O'Brien, Jonathan Byrne, Donncha Crowley, Gabrielle Anwar, Jamie Thomas King, Anthony Brophy, Sebastian Armesto, James Frain, Steve Wilson, Fiona Ryan, Will Irvine, Eoin Macken, Bosco Hogan, Philip O'Sullivan, Philip Desmeules, Amy-Joyce Hastings, Ian McElhinney, Peter Gaynor, Michael Patric, Des Braiden, Michael Condron, Gordon Sterne, Martin Phillips, Ned Dennehy, Nika McGuigan, Peter O'Toole, Bryan Murray, John Sterland

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments