Tudorovci – 8.díl

Přidej hodnocení

Tudorovci

Zatímco kardinál Wolsey, který se obává, že kvůli svým neúspěšným jednáním ve věci anulování králova sňatku přijde o jeho přízeň, přemlouvá kardinála Campeggia, aby se konal legátský soud a bylo uděleno povolení, papežský legát navrhuje, aby se ještě jednou pokusili přesvědčit Jindřicha, že se rozvádět nemá. Když mu to Wolsey vymluví jako bezpředmětné, navrhne Campeggio jiné řešení: přesvědčit Kateřinu Aragonskou, aby se vzdala svého postavení a vstoupila do kláštera dle vlastního výběru. To ovšem královna rozhořčeně odmítá. Thomas Cromwell přináší Anně tajně knihu kritizující papežství a samotného Svatého Otce.

Kateřina se zpovídá Campeggiovi a přísahá na svůj život, že z prvního manželství s královým bratrem Arturem vyšla jako panna. Udělí mu rovněž svolení tuto zprávu zveřejnit. Sir Moore vymlouvá legátovi mylné informace o tom, že anglický lid stojí na straně Anny Boleynové. Opak je pravdou: lid miluje královnu a když prochází davem, vítají ji všude nadšené ovace. Španělský velvyslanec Mendoza se poprvé zmiňuje o možnosti vojenského zásahu císaře Karla, kdyby se nemělo přání jeho tety setrvat v manželství respektovat … Sama Kateřina propouští své právníky, kteří ji přicházejí informovat o kolujících zvěstech, že je podezřelá z přípravy spiknutí proti králi a Campeggiovi. Na jeho místo povolává biskupa Fishera. Anna našeptává králi, že někdo jednání o celé věci zdržuje a Jindřich začne podezřívat Wolseyho, který se zapřísahá svou věrností. Jindřich vysílá do Říma Cromwella s výhrůžkou, že pokud papež nesvolí k anulování sňatku, mohla by Anglie odepřít poslušnost Římu. Brandon zároveň odjíždí do Paříže, aby od krále Františka vyzvěděl detaily o Campeggiovi a také Wolseym. František s úsměvem naznačí, že by nevěřil nikomu, zatímco nepolepšitelný Brandon se pokusí bez úspěchu svést jeho manželku … Thomas Boleyn, Norfolk a Brandon docházejí k závěru, že přišel čas definitivně se zbavit kardinála a obvinit ho z korupce a přípravy zrady. Koná se legátský soud a po Jindřichově prohlášení je k témuž vyzvána Kateřina. Padne před králem na kolena a hlasitě prohlásí, že do manželství s ním vstoupila jako neposkvrněná panna. Pak odchází a provází ji bouřlivé ovace davu…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci

Tudorovci - Osoby a herecké obsazení

Režie: Charles McDougall, Steve Shill, Brian Kirk, Alison Maclean, Ciaran Donnelly
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Nick Dunning, Sam Neill, Callum Blue, Henry Czerny, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy, Jeremy Northam, Kris Holden-Ried, Steven Waddington, Ruta Gedmintas, Matt Ryan, Perdita Weeks, Aidan Turner, Marcello Magni, Brendan McCormack, Anna Brewster, Jonathan Ryan, Barry McGovern, Eric Higgins, Geoff Minogue, David Coakley, Padraic Delaney, Sean Pertwee, John Kavanagh, Emmanuel Leconte, Gabriella Wright, Gerry O'Brien, Jonathan Byrne, Donncha Crowley, Gabrielle Anwar, Jamie Thomas King, Anthony Brophy, Sebastian Armesto, James Frain, Steve Wilson, Fiona Ryan, Will Irvine, Eoin Macken, Bosco Hogan, Philip O'Sullivan, Philip Desmeules, Amy-Joyce Hastings, Ian McElhinney, Peter Gaynor, Michael Patric, Des Braiden, Michael Condron, Gordon Sterne, Martin Phillips, Ned Dennehy, Nika McGuigan, Peter O'Toole, Bryan Murray, John Sterland

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments