Válka končí, přichází osvobození. Pro Věrku (T. Brodská) je poznamenáno smrtí tety Amálky, která uniká z hanby a ponížení, do něhož uvrhl celou rodinu její kolaborantský muž, skokem z okna. Věrka se ještě jednou setkává se Seppem (V. Javorský), který pro ni představuje ztělesnění nacismu a jenž se ji pokouší donutit k tomu, aby mu pomohla k útěku. Holičský pomocník, stejně jako další vyznavači nacismu a kolaboranti však neuniknou spravedlivému trestu…Česká televize)
Vlak dětství a naděje
Po šest večerů budete moci znovu prožívat spolu s Věrkou a její rodinou těžké chvíle v jednom z nejtemnějších období naší historie. Přesto se seriál podle románů V. Sládkové a v režii K. Kachyni nevyhýbá ani situacím komickým, až groteskním. Před námi vyvstává poněkud neobvyklý, nepatetický, ale o to humánnější obraz lidského hrdinství, které jedinečně ztvárnili H. Růžičková a S. Zindulka spolu s oběma představitelkami Věrky, malou Ž. Fuchsovou a T. Brodskou…Česká televize)
Režie: Karel Kachyňa
Scénář: Karel Kachyňa
Kamera: Vladimír Smutný, Jan Čuřík
Hudba: Luboš Fišer
Hrají: Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová, Laďka Kozderková, Naďa Konvalinková, Jiřina Jelenská, Jana Hlaváčová, Věra Galatíková, Bohumila Dolejšová, Nina Divíšková, Zuzana Bydžovská, Marie Brožová, Mahulena Bočanová, Jana Andresíková, Bohumil Vávra, Ivan Vyskočil, Václav Vydra nejml., Pavel Vondruška, Oldřich Vlach, Václav Štekl, Zuzana Talpová, Zdeněk Srstka, Jan Skopeček, Roman Skamene, Otto Šimánek, Milan Riehs, Zdeněk Řehoř, Čestmír Řanda ml., Jan Přeučil, Bronislav Poloczek, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Zdeněk Ornest, Bořivoj Navrátil, Jiří Langmajer, Václav Kotva, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Karel Hábl, František Husák, Vladimír Hlavatý, Karel Heřmánek, Vlastimil Hašek, Ladislav Gerendáš, Karel Bělohradský, Karel Augusta, Otto Ševčík, Ivo Niederle, Vlastimil Bedrna, Miloslav Štibich, Jaroslava Pokorná, Jiřina Třebická, Stanislav Tříska, Pavel Pochylý, Miriam Brochová, Zora Jiráková, Svatava Hubeňáková, Eva Řepíková, Eva Trunečková, Jiří Knot, Luďa Marešová, Karel Linc, Igor Latta, Milan Starý, J. Vernarčík, Marian Marko, Viktor Hajný, Lubomír Mindoš, Jana Vychodilová, Jana Marková, Jarmila Švehlová, Lubomír Bryg, Marta Richterová, Zuzana Schmidová, Jiří Chmelař, Antonín Hardt, Dana Balounová, Stanislav Litera, Šárka Štembergová, Josef Kubíček, Zbyšek Olšovský, Karel Chromík, Petr Skarke, Alena Jánská, Alena Sasínová-Polarczyk, Václav Kaňkovský, Daniela Bakerová, František Kreuzmann ml., Petr Kosek, Jana Hlaváčková, Jana Eichlerová, Jaroslav Vozáb, Věra Nerušilová, Ferdinand Krůta, Otto Budín, Václav Fišer, Milan Charvát, Pavla Severinová, Petr Lepša, Miroslav Krejča, Blažena Holišová, Jiří Žák, Tomáš Vacek, Viktorie Knotková, Petr Jákl st., Jan Polívka, Ivan Sochor
Vlak dětství a naděje – 5.díl – Moje druhá první láska
Válka vrcholí a nacistická vojska jsou na ústupu. Z Věrky (T. Brodská) se stala mladá slečna. Poznává nejrůznější formy vzdoru a odboje proti okupantům. Zároveň však pozorně vnímá i počínání nacistických dohlížečů a kolaborantů, kteří se právem obávají konce války. Úřednice Breberová (A. Vránová) má špatné svědomí, neboť se postarala o to, aby se její muž dostal do koncentračního tábora. V téhle zjitřené době prožívá Věrka svou první lásku…Česká televize)
Vlak dětství a naděje – 4.díl – Válka si nevybírá
V Brně Věrka (Ž. Fuchsová) s hrůzou zjistí, že tu jako voják slouží holičský výrostek Sepp (V. Javorský) z jejich pohraničního městečka. Ten si na Věrku počká a ublíží jejímu kocourkovi. Od této chvíle žije dívka v neustálých obavách ze Seppa. Dovede ji rozptýlit jen hluchoněmý strýček František (V. Bedrna). Ten se bohužel také stane první Seppovou obětí, když u něj při domovní prohlídce najde gestapo zakázanou literaturu, kterou strýc distribuuje. Umírá i dědeček a babička a tatínek (S. Zindulka) je propuštěn z pošty, pracuje pak v pekárně svého přítele z mládí. Věrka (T. Brodská) mezitím dokončila povinnou školní docházku…Česká televize)
Vlak dětství a naděje – 3.díl – Trápení kocoura Žolyho
Nový domov najde rodina (H. Růžičková, S. Zindulka a Ž. Fuchsová) v Brně u starých tatínkových rodičů (E. Svobodová a V. Hlavatý). Tatínek tu má i mnoho přátel z mládí, žijí tu i jeho sestry s rodinami. Zakřiknutá teta Amálka (Š. Štambergová) má manžela, poněmčeného Prišvingera (K. Linc), kterému tatínek s flétnistou Vémolou (F. Husák) začerní bílé punčochy – symbol tradičního i nového němectví. Ale přichází 15. březen a zakrátko vtrhne hitlerovská armáda i do Brna. Okupace tvrdě doléhá na obyvatele města. Anna Urbanová se však snaží chudou rodinu uživit zásobovacími výlety k příbuzným na venkov…Česká televize)
Vlak dětství a naděje – 2.díl – Malý muž a velká žena
Naposledy jsme se seznámili s malou Věrkou (Ž. Fuchsová) a jejím tatínkem (S. Zindulka) z pohraničního severomoravského městečka. Národnostní napětí tu narostlo do hrozivých rozměrů. Do života rodiny zasáhla tragická událost – smrt Věrčiny maminky. Vánoce roku 1937 tak prožili otec i dcera smutně… Ne však na dlouho! Hned v druhé epizodě vstupuje razantně do děje seriálu bývalá kuchařka Anna Urbanová (H. Růžičková). Po krátkých námluvách se s ní tatínek dokonce ožení. A to je záchrana pro celou rodinu! Ta praktická žena si ví rady i v těch nejobtížnějších situacích a svým zjevem i energickým vystupováním dokáže zvládnout i noční řádění henleinovců. Při obsazování pohraničí hitlerovskými vojsky prchá tatínek s poštovní pokladnou a malá Věrka se pod ochrannými křídly Anny stěhuje z pohraničí. Uprchlíci najdou nový domov v Brně u starých tatínkových rodičů…Česká televize)
Vlak dětství a naděje – 1.díl – Sněhurčina smrt
Vánoce roku 1937 prožili otec (S. Zindulka) i dcera (Ž. Fuchsová) smutně. Ne však na dlouho! „Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!“ Tímto okřídleným úslovím vstupuje do rodiny bývalá lázeňská kuchařka A. Urbanová (H. Růžičková), bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937–1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější – domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu…Česká televize)