Život a doba soudce A. K. – 13.díl – Exekuce

4/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K.

Únavná kauza o vynětí věcí z exekuce. Kolem milionu případů ročně, a každý vyžaduje spoustu práce. Doložení skutečnosti nebývá jednoduché. Spadá věc do majetku toho, na koho byla exekuce uvalena, nebo patří někomu jinému? Úděsná představa hledání starých dokumentů a účtenek. Soudce Adam Klos musí mít dobré nervy a mimořádnou trpělivost. To, co se může někomu zdát banální, může mít pro jiného velký význam. Finanční, ale i citový. Adamův případ je vyostřen tím, že exekuce je uvalena na syna, ale platí za ni jeho otec. Jak se dobrat pravdy, když důkazy jsou beznadějně staré a otec a syn jsou charakterově velmi rozdílní lidé. A přesto, že jde o peníze, zažije soudce Adam Klos ve své soudní síni nečekané a překvapivé gesto velkorysosti i odpovědnosti.

Loading

Život a doba soudce A. K. – 12.díl – Místo narození

3/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K.

Žalobkyně porodila doma. Tvrdí, že překotně. Protože nevěděla, jak přestřihnout pupeční šňůru novorozeného dítěte, přivolala žalovaného – lékaře záchranné služby. Ten nařídil převoz dítěte do nemocnice. S tím žalobkyně zásadně nesouhlasila, a když na něm lékař trval a s pomocí policie ho prosadil, zažalovala ho pro porušení práva na ochranu žalobkyně a jejího dítěte. Tolik podstata kauzy, o které má soudce Adam Klos rozhodnout. Průběh kauzy je však mimořádně složitý. Takřka na každý její bod je možné pohlížet jinak, z hlediska matky a jejího druha, ale i z hlediska lékaře. A navíc z hlediska medicíny.

Loading

Život a doba soudce A. K. – 11.díl – Kněz

4/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K.

Někdy je toho na člověka opravdu moc, i když je soudce. I on může mít krizi a probudit se tam, kde by to nikdy nečekal. Ale soudní síň nečeká. Mladá žena se starala o kněze. Sblížili se, milovali se, ona otěhotněla. Dítě žilo s nimi, ale kněz zemřel. Možná sebevražda, motivovaná porušením morálního principu. Ale teď jde o osud dítěte, matka totiž nemá z čeho žít, nemá nárok ani na sociální dávky. Jak prokázat otcovství mrtvého otce. Soudce stojí před mimořádně složitou a citlivou otázkou, šlo přece o kněze. Svědci toho vztahu odpovídají rozdílně, někdo připouští knězovo otcovství, jiný zásadně nikoliv. Zatímco se Adam trápí těmito problémy, musí se rozhodnout i o něčem jiném, zcela osobním.

Loading

Život a doba soudce A. K. – 10.díl – Odlišnost

3.5/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K.

Tentokrát je žalovanou stranou škola, která nedokázala zabránit šikaně nezletilého školáka jeho spolužáky. Žalující školákův otec to vyslovuje jasně a naplno. Selhání odpovědnosti dospělých, nezájem, neprofesionalita. Chlapec se pokusil o sebevraždu, skončil v psychiatrickém zařízení. Soudce Adam Klos si musí rychle uvědomit, že i tato věc má dvě stránky. Rodina školáka žije alternativním způsobem, který ji značně odlišuje od ostatních. I to může být příčinou šikany – odlišnost. Ale je to snad nějaká vina? Není to naopak hledaný cíl? Soudce cítí, jak na povrch vystupují otázky, nesouvisející se soudem, jako je konformita, stádnost, jedinečnost, odvaha. Nesouvisející, ale vnucující se.

Loading

Život a doba soudce A. K. – 9.díl – Kladivo na důchodce

4/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K

 

Důchodkyně je obviněna z nezaplacení za věci zakoupené na prodejní akci pro důchodce. Na první pohled to vypadá jednoduše, ale situace se rychle komplikuje. Stará paní tvrdí, že smlouvu podepsala pod nátlakem. Před soudcem Adamem Klosem se nyní odehrává případ, který patří mezi ty nejžhavější. Nekřesťanská situace, kdy se bezmocné stáří musí postavit proti drzosti a lstivosti bezohledných obchodníků. Důkazy, které předkládá žalující strana, jsou plné dvojznačnosti, ale je nutné na ně dát jasnou a přesnou odpověď. Výpověď obžalované…(Česká televize)

Loading

Život a doba soudce A. K. – 8.díl – Rodina

4.5/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K

 

Rodinný spor. Mezi příbuznými. O nemovitost. Věc vždy citlivá a často překvapivě drsná. Před soudcem Adamem Klosem stojí muž středního věku se složitou povahou. Žaluje svou příbuznou, které jeho stará a bezmocná matka odkázala dva domy, přestože on je jediný syn a jeden z domů měl patřit právě jemu. Jde tedy o zneplatnění závěti. Pro soudce to není zrovna lehký úkol, když na jeho ramena padají rodinné problémy, které rodina sama neumí, nedokáže nebo nechce vyřešit. Adam Klos se proplétá tím rodinným chaosu. Syn je podivný. Možná se matka bála, že by majetek rozházel. Je pravda, že syn ji má rád a stará se o ni. Ale prostě je…(Česká televize)

Loading

Život a doba soudce A. K. – 7.díl – Válka pokračuje

4/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K

 

Trvající spor mezi bohatým podnikatelem Paulem a jeho manželkou nabírá na intenzitě. Tentokrát se nejedná o jejich syna, ale o nezaplacené dluhy. Manželé se snaží vyřešit tento problém jednáním před soudem. Soudce Adam Klos si uvědomuje, že tato situace bude ještě složitější než předchozí, a aby toho nebylo málo, musí čelit Paulusově advokátce – která je navíc jeho vlastní matkou. Sázka, o kterou se manželé přou, je obrovská. To znamená, že tento proces získá velkou mediální pozornost a soudce má plnou hlavu starostí, jak se vypořádat s věcný…(Česká televize)

Loading

Život a doba soudce A. K. – 6.díl – Střelec

3.5/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K

 

Petr Janota, proti kterému je vznesena žaloba, použil legálně drženou střelnou zbraň a zranil Jiřího Zdražila, který podle žaloby kradl na pozemku Petra Janoty. Petr Janota byl v minulém soudním řízení již odsouzen s podmínkou za nepřiměřenou obranu. Jiří Zdražil nyní požaduje náhradu škody ve výši téměř 900 tisíc. Situace je od začátku složitá a soudce se snaží rozluštit spleť protichůdných tvrzení, emocí, falše a účelových triků…(Česká televize)

Loading

Život a doba soudce A. K. – 5.díl – Diskrétní odpad

3/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K

 

Slavná zpěvačka podává žalobu proti bulvárnímu časopisu kvůli sérii nevkusných a pomlouvačných článků. Advokát bulvárního časopisu se sebevědomě usmívá a soudce Adam Klos ví, proč. On sám si také myslí, že články byly odporné a nechutné. Ale některé věci nelze soudit, jako je například nevkus. Soudce se rozhodne jednat jako opravdový soudce a posuzovat skutky, nikoli emoce. Jak se říká, ďábel je v detailu – a tyto detaily ukazují, že pravda je na obou stranách. Případ směřuje ke klíčové otázce: Co je důležitější? Ochrana soukromí jednotlivce nebo…(Česká televize)

Loading

Život a doba soudce A. K. – 4.díl – Luketka

3.5/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K

 

Podívejte se na ni – sakra, na tuhle! Tohle prý po válce volali američtí vojáci na krásné české dívky, a proto dostala přezdívku Luketka. Simona Knitlová, mladá, atraktivní, plná nervů, žaluje své kolegy a firmu, která ji potupně vyhodila, kvůli sexuálnímu obtěžování na pracovišti a následné diskriminaci z důvodu pohlaví. Na jedné straně je tu žalující oběť, na druhé straně jsou označení viníci – slušní, bezúhonní muži. Původně to vypadalo banálně, slečna trochu přeháněla, ale postupem času se případ vyvíjí. Zdánlivě nevinné se…(Česká televize)

Loading

Život a doba soudce A. K. – 3.díl – Paulusová versus Paulus

3.5/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K

 

Znovu se rozhořel dramatický boj o osud dítěte, tentokrát mezi bezbřehým Paulusem, miliardářem a jeho vlastní manželkou. Před váženým soudcem Adamem Klosem se nacházejí dvě rovnocenně silné a nemilosrdné osobnosti, mezi kterými se ocitá třináctiletý chlapec, uvězněný v prostředí jejich rozpadajícího se vztahu. V rukou matky drží zbraň, kterou zamířila proti svému bohatému a bezohlednému manželovi. Ale jedna věc vyvolává v soudci Adamovi velké pochybnosti – jeho…(Česká televize)

Loading

Život a doba soudce A. K. – 2.díl – Chudák skřítek Melichar

3.5/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K

 

Soudce Adam Klos si tuhle loutku pamatuje odmalička. Melichar, ten malý skřítek. A teď se pere s otázkou, komu ta loutka patří. Patří již zesnulému loutkáři, nebo loutkovému divadlu? Ta bitva o Melichara v soudní síni je naprosto vášnivá a nekompromisní. Na soudce se valí jedno překvapení za druhým, někdy tak barvitá jako samotný skřítek Melichar. Ale tenhle případ je jen zdánlivě vtipný, za ním se skrývá víc – hlavně peníze. A ta pravda, kterou musí soudce najít, se vine jako had. Jeho kamarád, policista, pátrá…(Česká televize)

Loading

Život a doba soudce A. K. – 1.díl – Osamělost

3/5 - (1 {hlasů})

Život a doba soudce A. K

 

První případ mladého soudce Adama Klose je jedním z těch nejtěžších a nejbolestnějších. Kdo se postará o tříletou holčičku? Sebestředný otec, který se nezastaví před ničím, ani před největší hloupostí, nebo slabá, neurotická matka? Nedokážou se dohodnout, a tak, jako je zvykem v moderní společnosti, své problémy a trápení soudce přenesou na jeho bedra. Ale i sám Adam Klos se ocitá ve složité situaci. Rozchod s dlouholetou partnerkou, pocit vyhoření, potřeba psychologické pomoci, aby se zoufalý okamžik života mohl proměnit v něco nového, skutečného a plného života. Hledá pravdu ve svém soudním případu…(Česká televize)

Loading