Hilsnerův obhájce ex offo, JUDr. Auředníček, se odvolal a další opravný proces byl nařízen v Písku. Mezitím se do kauzy zapojuje T. G. Masaryk, který vydává brožuru o polenském procesu, v níž poukázal na nesrovnalosti v důkazním řízení. Později je vlastními studenty, zfanatizovanými protižidovskými náladami ve společnosti, na univerzitě fyzicky napaden. Přichází další zvrat v případu – je nalezeno tělo tři čtvrtě roku pohřešované služebné Marie Klímové. Z její vraždy je obviněn opět Leopold Hilsner. Porotní soud tak pod tlakem veřejného mínění a tisku potvrzuje trest smrti na základě týchž nesmyslných důkazů jako v prvním procesu. Tentokrát je motivem vraždy sexuální úchylka a nikoliv rituální jednání. Díky úsilí Dr. Auředníčka mu je trest změněn na doživotí a Hilsner věznici opouští po 16 letech, v roce 1918…(Česká televize)
Zločin v Polné
V dvoudílném filmu napínavé detektivní vyšetřování polenského mordu přejde v reflexi právě tohoto společenského fenoménu, při němž i “česká inteligence propadla z testu inteligence” a na obrazovce se odvážně objeví příběh, který přiměje českého diváka podívat se pravdě do očí, a to nejen té z přelomu století, ale i té dnešní: antisemitismus mrtev rozhodně není a ještě k němu přibývají jiné současné xenofobie. T. G. Masaryk sehrál v případu polenské vraždy takovou úlohu jako v případu Rukopisů: nebál se a postavil se proti tmářskému a nízkému nesmyslu se vší svou jasnozřivostí a rozhodností. Jeho vlastní studenti ho fyzicky napadli… ale, jeho odvaha později přinesla ovoce ve Spojených státech, kde si ji Američané připomněli při podpoře vzniku Československa…(Česká televize)
Režie: Viktor Polesný
Scénář: Václav Šašek
Kamera: David Ployhar
Hudba: Zdenek Merta
Hrají: Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek-ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý, Ondřej Kavan, Jan Novotný, Luboš Veselý, Simona Kopecká, Johanna Tesařová, Rostislav Novák, Miroslav Etzler, Zdeněk Dušek, Dana Sedláková, Stanislav Zindulka, Vladimír Polívka, Petr Šmíd, Martin Myšička, Josef Carda, Vladimír Marek, Kamil Halbich, Mojmír Maděrič, Jiří Wohanka, Martin Mejzlík, Stanislav Lehký, Štěpán Benoni, Štěpán Tuček, Zdeněk Maryška, Jakub Koudela, Lukáš Marval, Miroslav Saic, Jaromír Meduna, Vilém Udatný, Jitka Sedláčková, Miloslav Mejzlík, Jiří Král, Jaromíra Mílová, Adriana Bajtková, Petr Bucháček, Martin Davídek, Monika A. Fingerová, Vlastimil Fridrich, Petr Grůša, Kryštof Grygar, Jakub Hajner, Miroslav Hruška, Václav Chalupa, Tomáš Jákl, Elisabeth Janků, Luděk Jiřík, Nikol Kouklová, Tomáš Kraucher, Aneta Krejčíková, František Kreuzmann ml., Martin Kubačák, Adéla Kačerová-Kubačáková, Milan Ligač, Petr Macháček, Jaroslava Mílová, Zdeněk Pecháček, Karel Pěnkava, Jiří Ployhar ml., Tomáš Pokorný, Jindřich Pulda, Miloš Rothbauer, Karel Skalský, Jiří Šimek, Sebastian Pošmourný, Lucie Roznětínská, Alena Štréblová, Jiří Čapka, Miroslav Babuský, Eliza Roth, David Bělohradský, Kateřina Březinová, Gabriela Dorantová, Jan Fiala, Josef Humpolec, Hynek Chmelař, Karel Jirák, Daniel Krečmar, Heda Pacnerová, David Punčochář, Richard Šírek, Jaroslav Vlach, František Segrado, Alois Antal, Ivan Herma
Zločin v Polné – 1.díl
V roce 1899, na Bílou sobotu, byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou (na rozhraní Čech a Moravy) nalezena mrtvá dívka. Švadleně Anežce Hrůzové, která se tudy vracela domů, bylo pouhých devatenáct let. Při bližším ohledání byla na jejím hrdle objevena velká řezná rána a příčina smrti byla, po vyloučení sexuálního násilí, stanovena jako vykrvácení. Místním lékařům se zdálo, že krve není na místě činu dost, což jednak nemusela být pravda, jednak to mohlo znamenat, že mohla být zabita jinde a na místo teprve později přenesena. Ale protože byl čas Velikonoc, ožila pověra o panenské krvi v židovských macesech. Zfušované vyšetřování a několik provokativních, i když úplně nevinných žertíků nakonec ukázaly na Leopolda Hilsnera (Karel Heřmánek ml.). Od té chvíle měla Polná, spolu se svým okolím a později i velkou částí veřejnosti, svého vraha, kterému hrozila smrt provazem…(Česká televize)