Bratranec Jožka je ve zkrachovalé Vídni zastavárníkem a kvete mu pšenice. Naší trojici nabízí pomoc, ale zdá se, že neuspěje. Představu, že by prodával svoje koně na jatka, Štefan odmítá. Nechce ztratit svou identitu. Tak všichni tři Barányové živoří v malém bytě, Tomáš prodává tajně rodinné stříbro, a jeho odcizení s Janou prohlubuje. Tomáš je ztracená existence a silný a mravně odpovědný Štefan vidí, že syn si osvojil jeho názory a životní gesta, ale zůstal hlupákem, je jeho vlastní karikaturou. Jana odchází studovat dál do Prahy. Její matka ale má nádor na mozku a zdá se, že její dny jsou sečteny. Jana poprosí švagra Brehma, toho správného pragmatika, aby zajistil Tomášovi místo. Stane se. U Brehma už pracuje bývalý herec Egon a vede si dobře. Tomáš ale nedostane odpovědné místo: má dělat průvodce po pražských lokálech a ještě horších štacích obchodníkům, kteří pak, příjemně naladěni, uzavřou s Brehmem výhodnou smlouvu. Tomáš se potká s Atilou Borárošem, maďarským dovozcem pálenky, s kterým se letmo střetl už v prvním díle. Prozradí mu tajemství svého zaměstnání.
Útěk do Budína
Zdramatizovat Vančurův milostný příběh z období “budování státu” je myšlenka, která se na našich filmových luzích toulala už dlouhá léta. Nakonec ji předložil dramaturg Jan Otčenášek, který ji potkal ještě v Krátkém filmu, skupině Nemanská-Slavíková. Klenuté a důkladné vyprávění ve verzích scénáře, které těm opravdovým předcházely, vedlo k tomu, že se budoucí koprodukční strany rozhodly pro pětidílný seriál jako pro finančně i realizačně nejoptimálnější řešení…(Česká televize)
Režie: Miloslav Luther
Předloha: Vladislav Vančura (kniha)
Kamera: Vladimír Holloš
Hrají: Lenka Vlasáková, Ondřej Sokol, Boleslav Polívka, Irena Konvalinová, Bronislav Poloczek, Klára Sedláčková Oltová, Petr Motloch, Kamil Halbich, Petr Nárožný, Andrej Hryc, Bořivoj Navrátil, Lenka Krobotová, Matej Landl, Ferencz Hujber, Tomáš Krejčíř, Emöke Vinczeová, Karin Olaszová, Miroslav Donutil, Martina Válková, Klára Roštárová, Dóra Gryllus, Vít Bednárik, Miroslav Navrátil, Jan Vlasák, Laura Kovalová, Jiří Menzel, Marek Taclík, Jaromír Dulava, Jaroslav Světnica, Vladimír Hajdu, Josef Beck, Aleš Bílek, Zdeněk Černín, Ladislav Gerendáš, Aleš Háma, Martin Hofmann, Miluše Hradská, Gabriela Štefanová, Václav Jírovec, Eva Klementová, Leoš Juráček, Bohumil Klepl, Jiří Knot, Jan Kostroun, Viera Kučerová, Jaroslav Kulhan, Peter Mankovecký, Jaromír Nosek, Jiří Panocha, Pavla Ptáčková, Michal Roneš, Svatopluk Říčánek, Miroslav Sehnoutka, Stanislav Srp, Martina Stehlíková, Elena Strupková, Jindřich Světnica, Oto Ševčík, Jan Unger, Pavel Zejfart, Slávka Halčáková, Kateřina Lojdová, František Magyar, Robert Makovický, Martin Mladoň, Jaroslav Sisák, Olga Šulíková, Dagmar Bajnoková, Ladislav Konrád, Mikuláš Laš, František Gervai, Aládár Janoska, Alexander Lakatoš, Igor Latta, Martin Pechlát, Daniela Ruso, Ján Slávik, František Torok, Viktor Horjan, Ljuba Krbová, Radomír Milič, Pavla Piskáčková, Peter Varga, Eva Kelemenová, Michal Gulyáš, Miroslava Kolářová, Juraj Kemka, Pavel Zatloukal, Lukáš Latinák, Viera Pavlíková, Dana Pešková-Milfajtová, Ivan Vojtek
Útěk do Budína – 4.díl
Po Praze a Budapešti nás vyprávění dramatizace Vančurova románu Útěk do Budína přenese do překrásné podtatranské přírody. Na statku Tomášova otce, Štefana Barányho, slavili milenci Tomáš a Jana velkolepou svatbu. Ale jejich manželství se dostalo brzo do slepé uličky. Štefan o tom říká, že si mladí manželé nedovedou vážit vztahu, který tak lehko získali. Platí to zejména o Tomášovi, který nerad pracuje a pěstuje po okolí flirty. Jana trpí a Tomáš se vymlouvá. Nechce ani s Janou do Prahy, kde chtějí uvést do pořádku svá přerušená studia. Štefan se nabídne, že Janu doprovodí. Návštěva nedopadne nejlépe. Matčina neuróza se zdá přerůstat v duševní chorobu. Paní Myslbeková trpí stihomamem a s dcerou a Štefanem už nenalézá žádný prostor ke komunikaci.
Útěk do Budína – 3.díl
Uplynul skoro rok, od té doby, co se Tomáš a Jana poznali. Teď jsou v budínském hotelu a nejprve je přijede zkontrolovat Janin švagr Brehm. Jana je suverénní. Představuje oba muže: “můj švagr, můj milenec” a říká: “Kdo se v dnešních časech chová podle starých zvyků? I kdybyste si mysleli, že jsem poběhlice, budu svého Tomáše milovat dál.” A Brehm musí konstatovat: “Jel jsem za dívkou a našel jsem ženu.” Tedy přesně to také čekal a nechová se nijak hystericky. Nabídne na Janinu útratu Tomášovi peníze, ale ten s hrdým gestem odmítne. Čeká se, až přijede pro Tomáše zdá se nejvyšší autorita, Štefan Barány. Štefan se chce s Janou seznámit sám: smluví si s Tomášem znamení – pokud si zapálí, je všechno v pořádku, ale pokud kouřit nebude, bude nejlíp, když se Tomáš ze svazku vyvlékne. Štefan je spokojen. Jana se mu líbí. Není divu, je mírná, skromná, milá a krásná.
Útěk do Budína – 2.díl
Dáša, Janina nejbližší kamarádka, se vdává v pravoslavném kostele na Petříně. Svatební hostina se koná U Fleků a mezi svatebními hosty probíhá výměna názorů na politiku. Dominuje Dášin otec, pivní maloměšťák, který má v hlavě opravdu zmatek. Otázkou je, zda se bolševici v Rusku udrží, hovoří se o vztahu k půdě a pozemkové reformě u nás. To má vztah k osudu Tomášova otce, který na svém statku na Vydře těžce pracuje, ovšem spíš feudálním něž kapitalistickým způsobem. Jana s Tomášem mají schůzku v soudním paláci, ale proces, který sledují, je nebaví. Jana by ráda, jak říká, někam utekla. Tomáš ji bere za slovo. Pro něj, který s otcem procestoval Evropu, změna města nebo fakt cesty nic neznamená. A tak se stane, že místo aby šla Jana se sestrami do divadla na představení svého platonického ctitele Egona, sedí s Tomášem ve vlaku a jedou do Budína. Jana ani nevěděla, že Budín znamená Budapešť. Ale je šťastná a lásce k Tomášovi a Tomášově k ní se v nočním vlaku dostane vyjádření.
Útěk do Budína – 1.díl
Praha 1919. Mladý Tomáš Barány, který dosud studoval práva v Budapešti, přijíždí pokračovat ve studiích na Karlovu universitu. Jeho otec Štefan, před dlouhými lety ovdovělý, má na Turci statek a i v Praze je znám ve společenských kruzích. Tomáš je sice světák, ale chová se přirozeně a upřímně. Jana Myslbeková studuje také práva. Její otec zemřel, pravděpodobně ukončil svůj život sebevraždou, aby unikl zhoubné nemoci. Jana žije jen s matkou, protože její dvě sestry jsou už provdány: Dora si vzala bohatého obchodníka Vratislava Brehma, Bětin chudší švagr pracuje v bance. Rodina drží při sobě, ale Janu neuspokojuje její prostředí. Zejména neurotická matka jí znepříjemňuje život, jak se dá. Na obzoru je ctitel, herec Egon, který je z pražské německé rodiny. Jana se s ním přátelí, pomůže mu dokonce přímluvou u švagra Brehma, ale ráda ho nemá. Janina kamarádka Dáša chodí s ruským bělogvardějským běžencem a čeká s ním děcko.