Byl jediným komunistickým prezidentem, který se narodil na Slovensku. A také jediným, který se dožil pádu režimu. Gustáv Husák zažil válku i život v ilegalitě. Poznal vězení Slovenského štátu i komunistického Československa. Sám sebe kdysi nazval knězem komunismu. I když se angažoval v obrodném procesu a sám se stal kdysi obětí stranických čistek, pro československé občany se stal vytrvalým symbolem normalizace. Osobnost Gustáva Husáka v dokumentu scenáristy Luďka Navary a režisérky Petry Všelichové…(ČESKA TELEVIZE)
Rudí prezidenti
Většina z nich po prezidentském křesle toužila. A všichni bez výjimky byli nakonec zklamaní. V letech 1948–1989 se v nejvyšší státní funkci vystřídalo pět jmen. I když si moc v té době přisvojovala jediná strana, nebyla nejvyšší státní funkce ušetřena mocenských bojů a zákulisních intrik. Cyklus Rudí prezidenti odkrývá skryté pozadí výkonu prezidentské funkce v dobách, kdy se o jejím obsazení rozhodovalo v sekretariátech komunistické strany. Každý z pěti dílů je věnován jednomu z komunistických prezidentů Československa: Klementu Gottwaldovi, Antonínu Zápotockému, Antonínu Novotnému, Ludvíku Svobodovi a Gustávu Husákovi. Jejich osobní a politický příběh cyklus vypráví výhradně prostřednictvím archivních materiálů. Namísto historiků tak dostávají prostor dobové zvukové a obrazové záznamy…(ČESKA TELEVIZE)
Rudí prezidenti – 4.díl – Poslušný generál – Ludvík Svoboda
V roce 1959 odešel bezmála pětašedesátiletý Ludvík Svoboda, hrdina východní fronty, jehož se dotkly poúnorové stranické čistky, do důchodu. Nikdo nečekal, že jeho hvězdná i tragická politická chvíle má ještě přijít. O jeho návrat do vrcholného politického života se postaraly příznivé okolnosti pražského jara 1968. Do funkce nastoupil v březnu. Srpnová okupace Československa ho zaskočila. Doufal, že podepsáním Moskevských protokolů dosáhne odchodu sovětských vojsk. Opak byl pravdou. A tak se stal prezidentem spojeným s nástupem normalizace, který se smířil se svým údělem i omezenými pravomocemi. Armádní generál Ludvík Svoboda v dokumentu scenáristy Miloše Doležala a režiséra Romana Vávry…(ČESKA TELEVIZE)
Rudí prezidenti – 3.díl – Těžkosti Antonína Novotného
Ještě víc než jeho předchůdci přísahal na marxismus-leninismus. A na slově „socialistický“ mu záleželo natolik, že ho dokonce prosadil do československé ústavy. Antonín Novotný se domníval, že jeho historickým úkolem je dovršit komunistickou proměnu země. Žil však spíše v ideálech, než aby bral v potaz prohlubující se selhávání hospodářského systému. Jeho politický vzestup podporovaný Chruščovem byl nenápadný, ale vytrvalý. A jeho činy nejvíc ovládaly osobní vztahy a emoce. Na veřejnosti vystupoval nerad, ale o to častěji mluvil ke svým soudruhům. Prezident Antonín Novotný v dokumentu scenáristy Jana Sedmidubského a režiséra Zdeňka Všelichy…(ČESKA TELEVIZE)
Rudí prezidenti – 2.díl – Muž z lidu – Antonín Zápotocký
Miloval náklonnost davů. Rád se setkával s dělníky a zemědělci. Jeho umělecké ambice ho zároveň přitahovaly k inteligenci a hlavně spisovatelům. Antonín Zápotocký si po celý život udržel pověst člověka z lidu. Nedala se mu upřít osobní skromnost. Na přepych si nepotrpěl, dovolené trávil v odborářských chatách. Důvěru svých soudruhů si nikdy úplně nezískal a nezbavil se nálepky předělaného sociálního demokrata. Ačkoliv v období Zápotockého vlády odezníval stalinský teror, sám podepsal desítky rozsudků smrti a zamlčel národu ožebračující měnovou reformu. Rozporuplná osobnost druhého československého dělnického prezidenta v dokumentu scenáristy Jana Sedmidubského a režiséra Zdeňka Všelichy…(ČESKA TELEVIZE)
Rudí prezidenti – 1.díl – Sjednotitel ve strachu – Klement Gottwald
Monstrprocesy, popravy, likvidace domnělých i skutečných nepřátel komunistické moci. Doba, kdy prezidentský úřad vykonával Klement Gottwald je spojena s bezohledným upevňováním totality a brutálním uplatňováním tzv. teorie o zostřování třídního boje. Sám prezident neváhal obětovat své nejbližší přátele a spolupracovníky. Teror však nepostihl jen celé skupiny obyvatel naší republiky a posléze také samotnou vládnoucí stranu. Strach ze sovětského vůdce J. V. Stalina poznamenal i Gottwalda a hnal ho stále víc do náruče alkoholu a do postupné izolace. Vzestup a osobní pád prvního dělnického prezidenta představí dokument scenáristy Miloše Doležala a režiséra Romana Vávry…(ČESKA TELEVIZE)