Dynastie Windsorů – 5.díl – Princezna, princ a tisk

Přidej hodnocení

Dynastie Windsoru

O vztahu britského korunního prince Charlese a jeho manželky Diany toho bylo napsáno, řečeno i natočeno už tolik, že si můžeme oprávněně položit otázku, může-li nás ještě něco překvapit. Dnešní epizoda rozebírá tento dojemný příběh z hlediska obrovského rozvoje médií v osmdesátých letech minulého století. Charles byl žádaným starým mládencem, kterého všichni, od královny až po novináře, vyzývali, ať už si konečně vybere nevěstu. Jeho láska Camilla nepřipadala v úvahu pro svůj „nízký“ původ, což chápala i ona sama a raději se rychle provdala.

Loading

Dynastie Windsorů – 4.díl – Láska nebo povinnost

Přidej hodnocení

Dynastie Windsoru

Zdá se, že téma dnešní epizody je jedním z ústředních bodů života Alžběty II. Byl to její otec, kdo jako první doplatil na dlouhé rozhodování svého bratra mezi láskou k rozvedené ženě a povinností k zemi, jíž měl vládnout a sloužit. Poté, co Jiří VI. podlehl rakovině, na níž měl podíl enormní stres z rodinné situace a z krušných let II. světové války, prožila Alžběta poměrně krátké období manželského a rodinného štěstí. Vdala se, narodili se jí první dva potomci, strávila hezký čas po boku svého muže na Maltě. Když se musela ujmout trůnu, objevila se první komplikace hned při její korunovaci.

Loading

Dynastie Windsorů – 3.díl – Mladá královna

3.3/5 - (3 {hlasů})

Dynastie Windsoru

Princezna Elizabeth byla velmi půvabná a chytrá, ale po otci zdědila plachost. Když se v listopadu 1947 vdávala za svou velkou lásku prince Philipa, netušila, že za pouhých pět let bude muset usednout na trůn. Jejího otce vyčerpala náročná léta druhé světové války natolik, že onemocněl rakovinou, jíž 6. února 1952 podlehl. Princezna, která v té době byla právě v Keni, se do své vlasti vrátila jako vládkyně. Na letišti tuto křehkou pětadvacetiletou mladou ženu očekávala vláda v čele se slovutným Winstonem Churchillem.

Loading

Dynastie Windsorů – 2.díl – Nedobrovolný král

2.7/5 - (3 {hlasů})

Dynastie Windsoru

Kdo viděl populární film Králova řeč, jistě se rád podívá na předobraz hlavního hrdiny, kterého skvělým způsobem zahrál Colin Firth. O Albertu Windsorovi se mnoho nevědělo. Tichý zádumčivý muž stál vždy ve stínu svého poněkud výstředního staršího bratra a nic nenasvědčovalo tomu, že by se to mělo změnit. Osud s ním měl ale úplně jiné plány. Jeho bratr se sice stal králem Edwardem VIII., ale v den jeho korunovace byly královské klenoty vsazeny na hlavu nešťastného Bertieho. Edward se vzdal trůnu i vladařských povinností pro lásku k Wallis Simpsonové, dvakrát rozvedené Američance nevalné pověsti, a z Bertieho se roku 1937 stal Jiří VI.

Loading

Dynastie Windsorů – 1.díl – Následnictví

3/5 - (2 {hlasů})

Dynastie Windsoru

Patří k nejznámějším rodinám na celém světě. Přežila válku, rozvody, skandály, hořké spory a tragédie, a přesto se jí v moderním světě, i přes všechna protivenství, daří. Britská královská rodina je zkrátka fenomén i dávno poté, co Velká Británie ztratila svůj koloniální vliv. Asi se nenajde mnoho lidí, kdo by neznal jméno panovnice Alžběty II. či kdo by nedokázal vyjmenovat alespoň dva další členy rozvětvené rodiny. Popularita Windsorů je neutuchající, ba dalo by se říci, že roste spolu s rozmachem médií a rozvojem technologií.

Loading

Dynastie Windsorů – 6.díl – Nová generace

Přidej hodnocení

Dynastie Windsoru

„Žili spolu šťastně až do smrti.“ Okřídlená věta z konce pohádek se do našeho příběhu o Windsorech ovšem jaksi nehodí. Královně je 95 let, její manžel odešel v necelých sto letech, následníkovi trůnu je třiasedmdesát. Co a jak bude dál, se jen tuší. Jisté je, že od začátku existence této dynastie se mnohé změnilo. Rozmach médií a informačních technologií je neuvěřitelný a jak můžeme vidět na příkladu dvou princů, synů prince Charlese a vnuků královny Alžběty II., každý k nové době zaujal své postoje.

Loading