Tudorovci 3 – 1.díl

Přidej hodnocení

Tudorovci

Rok 1536, Jindřich VIII. si v Londýně v Královské kapli bere za ženu Janu Seymourovou. Bez Anny a Boleynových se uvolňuje atmosféra, avšak ne na dlouho. Cromwell pokračuje v likvidaci klášterů, v reformě. Anna byla podporovatelkou reformy, tou Jana- věrná katolička, zřejmě nebude. Královi muži pustoší kláštery, mezi nimi také opatství Sawley v Yorkshiru. Lidé toho ale mají dost a objevují se první vzbouřenci, ti ale potřebují nějaké vůdce. Králova pokladna zatím vzkvétá, roste množství pozemků, zabavených klášterům. Bratr Jany Edward je králem povýšen do významných pozic, píší císař a králova dcera Marie.

Ta jen touží po přijetí, po náklonnosti. Císař gratuluje k sňatku a chce se sejít kvůli dávným sporům. Císařův velvyslanec Chapuys je představen královně Janě, té v soukromí říká, jak jsou on i císař nadšení z takové královny. Zároveň připomíná roli lady Marie, kterou Jindřich stále drží od dvora. Král je zatím ukrytý a poslouchá každé slovo. Chapouysovi poté naznačí, že ví, o čem hovořil. V Yorkshiru se schází nespokojení lidé, své požadavky říkají právníkovi Robertu Askemu/Askovi. On má pochopení, ale obává se povstání proti králi. Královna Jana se setkává se svými dámami, mezi ně přijímá i vdovu po Anniném bratru Georgovi. Sir Francis Brian navštěvuje lady Marii, nemá ale dobré zprávy. Nese k podpisu její zřeknutí se takřka všeho. Nemá uznávat Řím, manželství své matky, atd. To ona nemůže, ač čelí výhružce, že nelze zajistit její bezpečnost. Jindřich se baví s Janou, která se opět přimlouvá za Marii. S tím on nemá pochopení, už nechce o Marii slyšet. Poprvé Janě ukazuje svou druhou tvář. Chapuys přesvědčuje Marii k podpisu, přichází o podporu císaře. Ona poslušnost králi podepisuje, žádá papežské rozhřešení. Jindřich odmítá poslat peníze na nové šaty lady Alžbětě, udělá to za něj tajně Jana. Také plánuje koupit dar pro Marii. Jindřich se chce s Marií konečně setkat, neveřejně mimo dvůr. V Yorkshiru Aske vede nábor poutníků, Cromwell je zatím povýšen králem (sir, baron, lord soukromé pečeti). Jana už se setkává s Marií, zanedlouho přichází Jindřich. Nazývá ji dcerou a tváří se, že je tu pro ní. Jana mu později říká, že by ji měl přizvat ke dvoru. On má ale jiné myšlenky, touží po dítěti s Janou. Cromwell se dozvídá, že lidé povstávají, je jich stále více a venkovská šlechta už je nedokáže potlačit. Sděluje to králi, který mu neinformovanost vyčítá a ihned reaguje nadiktováním zprávy pro tyto vzbouřence. Ti zatím táhnou na York, jejich počty stále rostou. Vévoda Charles Brandon je králem jmenován velitelem vojsk, ihned vyráží do boje. Jindřich to říká Cromwellovi, a s povstalci má jasno- zlikviduje je a klidně i jejich ženy, děti. A poté samotného Cromwella…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci 3

Tudorovci 3 - Osoby a herecké obsazení

Režie: Ciaran Donnelly, Jeremy Podeswa
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Ben Price, James Frain, Annabelle Wallis, Alan Van Sprang, Gerard McSorley, Max von Sydow, Sarah Bolger, Max Brown, Charlotte Salt, Kevin Doyle, Mark Hildreth, Simon Ward, Anthony Brophy, Rod Hallett, Diarmuid Noyes, David Wilmot, Colm Wilkinson, Joanne King, Liam McMahon, Patrick Gibson, Torrance Coombs, Peter Gaynor, Emma Hamilton, Donna Dent, David Bradley, Ian Beattie, Ciaran O'Grady, Joss Stone, Jonathan Ryan, David Sheehan, Frank McCusker, Roger Ashton-Griffiths, Sonya Cassidy, Paul Ronan, Patrick Murphy, Wesley Murphy, Tamzin Merchant, Colin O'Donoghue, Maude Hirst, Jason Healey, Geoffrey Beevers, Danielle Ryan, Jean-David Beroard

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments