Tudorovci – 10.díl

5/5 - (1 {hlasů})

Tudorovci

Předsedové Jindřichovy rady Norfolk a vévoda ze Suffolku spolu probírají Wolseyho, kterého Norfolk stále považuje za nebezpečného. Kardinál mezitím živoří se svou milenkou Joan v polorozbořeném domě a marně se snaží pomocí dopisů znovu získat královu přízeň. Anna mu přímluvu rázně odepře a tak se Wolsey rozhodne obrátit na Kateřinu Aragonskou … Thomas More prohlašuje všechny reformátory církve za kacíře a slibuje, že k nim bude patřičně tvrdý. V krátké době nechá zemřít na hranici 6 mužů, kteří se odvážili kritizovat chování církve. Král Jindřich pečlivě čte knihy, které mu podsouvá Anna, a je stále více přesvědčený, že jedině král má ve své zemi neomezenou moc, nikoli papež. Panovník se zodpovídá jedině samotnému Bohu.

Cromwel přichází s nápadem oslovit nejznámější evropské teology a zjistit, jak se dívají na problém králova manželství. Na jednotlivé univerzity král proto posílá Cromwella … Jindřich pokračuje v udělování nových titulů Annině otci a bratrovi a Thomase pověřuje, aby kontaktoval papeže a německého císaře a představil jim nový argument ve prospěch anulování svého manželství. Anně navíc věnuje starý Wolseyho palác … Král se ale brzy přesvědčí, že Kateřina nijak nehodlá ustoupit ze své pozice a oproti dřívějšímu pokornému chování mu nyní nastavuje chladnou a tvrdou tvář a dokonce přistoupí i k výhrůžkám. Dostává dopis od Wolseyho, který navrhuje, aby spolu navázali přátelské styky a spojili se s německým císařem a papežem. Potom by nebezpečí rozvodu mohlo být zažehnáno jednou provždy příslušným papežským ediktem. Thomas Boleyn ale přiváží špatné zprávy: císař ho ani nepřijal a papež odmítá o záležitosti rozhodnou dříve, než se sejde papežská kurie. Jindřich se ale od Wolseyho osobního lékaře dozvídá, o co se kardinál pokusil a že se proti němu spolčil. Ihned nařídí jeho uvěznění za velezradu. Ode dvora odchází Kateřinin věrný zastánce velvyslanec Chapuys. Wolsey nakonec ve vězení sám ukončí svůj život sebevraždou podřezáním. Následně je zatčeno 15 vysokých duchovních a Jindřich přikazuje, aby se o způsobu Wolseyho smrti nikdo nedozvěděl … Po divoké jízdě lesem se pokouší konečně získat Annino tělo, ale ani tentokrát neuspěje…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci

Tudorovci - Osoby a herecké obsazení

Režie: Charles McDougall, Steve Shill, Brian Kirk, Alison Maclean, Ciaran Donnelly
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Nick Dunning, Sam Neill, Callum Blue, Henry Czerny, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy, Jeremy Northam, Kris Holden-Ried, Steven Waddington, Ruta Gedmintas, Matt Ryan, Perdita Weeks, Aidan Turner, Marcello Magni, Brendan McCormack, Anna Brewster, Jonathan Ryan, Barry McGovern, Eric Higgins, Geoff Minogue, David Coakley, Padraic Delaney, Sean Pertwee, John Kavanagh, Emmanuel Leconte, Gabriella Wright, Gerry O'Brien, Jonathan Byrne, Donncha Crowley, Gabrielle Anwar, Jamie Thomas King, Anthony Brophy, Sebastian Armesto, James Frain, Steve Wilson, Fiona Ryan, Will Irvine, Eoin Macken, Bosco Hogan, Philip O'Sullivan, Philip Desmeules, Amy-Joyce Hastings, Ian McElhinney, Peter Gaynor, Michael Patric, Des Braiden, Michael Condron, Gordon Sterne, Martin Phillips, Ned Dennehy, Nika McGuigan, Peter O'Toole, Bryan Murray, John Sterland

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments