Tudorovci – 9.díl

Přidej hodnocení

Tudorovci

Před soudem, který se koná v nepřítomnosti královny, vystoupí svědek Sir Anthony Willoughby, který prohlašuje, že z úst samotného prince Arthura slyšel, že jeho manželství bylo naplněno. Jindřich znovu naléhá na manželku, aby odluku povolila, ta ale nehodlá ustoupit. Králova zlost se pomalu začíná obracet proti kardinálovi Wolseymu, který v jeho záležitosti nedosáhl žádných úspěchů. Před soudem vystupuje i královnin obhájce biskup Fisher s plamenným prohlášením ve prospěch Kateřiny Aragonské. Wolsey vysílá Thomase Mora do Francie, do Cambrai, aby zabránit mírové smlouvě mezi Francií a Německem a zároveň jejich sblížení s papežem, což by znemožnilo získat jeho povolení k anulování Jindřichova manželství.

Jindřich se ostře pohádá s Kateřinou, což se nelíbí Anně, která se obává, že král jednoho dne své manželce podlehne a vyhoví a ona nedosáhne svého. Odjíždí od dvora, ale Jindřich ji brzy prostřednictvím jejího otce povolává zpět … Konečný verdikt soudu zní, že věc je třeba předložit tribunálu v Římě kvůli konzultaci s římskou kurií. Ta má ale nyní prázdniny a proto je třeba vyčkat do 1. října. Jindřich je bez sebe vzteky a nadto se ještě brzy dočká povolání do Říma. Tehdy mu Anna vnukne myšlenku, že někteří učenci soudí, že král je ve své zemi i hlavou církve a nemusí se tedy ve všem obracet na papeže. Zapůjčí mu také Lutherovu knihu, kterou tajně přečetla. Král se do ní zahloubá a netuší, že jeho sestra Markéta, těžce nemocná, pomalu umírá na souchotiny. Její smrt mu přijde oznámit Brandon a král je hluboce zasažen … Wolsey s lítostí konstatuje, že More na své výpravě neuspěl, Francie a Německo se dohodly na smlouvě o míru a oba vládci pak uzavřeli mír s Jeho Svatostí papežem Klementem. Na rozvod tedy není naděje. Wolsey tuší, že se blíží jeho konec. Při audienci, které se velmi obával, mu Jindřich sice dá naději, ale druhý den už kardinál plně pocítí, že definitivně upadl v nemilost. Kateřina přijímá nového španělského velvyslance, biskupa Chapuyse, který nahradil jejího zastánce Mendozu. Norfolk a Suffolk přijíždějí Wolseymu oznámit, že je sesazen, je mu odebrán veškerý majetek, musí vydat pečeť svého úřadu a počkat na verdikt soudu, kde se bude projednávat jeho přečin – snižování královy moci. Je uznán vinným a odsouzen k vězení, to ale král velkoryse zruší a ponechá mu yorkské biskupství. Novým kancléřem hodlá jmenovat Morea, který po delším váhání přijímá…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci

Tudorovci - Osoby a herecké obsazení

Režie: Charles McDougall, Steve Shill, Brian Kirk, Alison Maclean, Ciaran Donnelly
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Nick Dunning, Sam Neill, Callum Blue, Henry Czerny, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy, Jeremy Northam, Kris Holden-Ried, Steven Waddington, Ruta Gedmintas, Matt Ryan, Perdita Weeks, Aidan Turner, Marcello Magni, Brendan McCormack, Anna Brewster, Jonathan Ryan, Barry McGovern, Eric Higgins, Geoff Minogue, David Coakley, Padraic Delaney, Sean Pertwee, John Kavanagh, Emmanuel Leconte, Gabriella Wright, Gerry O'Brien, Jonathan Byrne, Donncha Crowley, Gabrielle Anwar, Jamie Thomas King, Anthony Brophy, Sebastian Armesto, James Frain, Steve Wilson, Fiona Ryan, Will Irvine, Eoin Macken, Bosco Hogan, Philip O'Sullivan, Philip Desmeules, Amy-Joyce Hastings, Ian McElhinney, Peter Gaynor, Michael Patric, Des Braiden, Michael Condron, Gordon Sterne, Martin Phillips, Ned Dennehy, Nika McGuigan, Peter O'Toole, Bryan Murray, John Sterland

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments