Tudorovci – 3.díl

Přidej hodnocení

Tudorovci

Jindřichova sestra Markéta odjíždí v doprovodu Charlese Brandona do Portugalska, aby se tam provdala za starého a nemocného krále. Cestou lodí se s Brandonem sblíží a stanou se milenci. Papež propůjčuje Jindřichovi titul „Obránce víry“ za jeho pamflet proti Lutherovi, jehož přívrženci sílí. Anna Boleynová vrací králi šperky a tím ještě víc jitří jeho touho po svém těle. Jindřich svoluje k tomu, aby císaři Karlovi V. byly poskytnuty finance na jeho boj proti Francouzům. Wolsey se snaží získat na svou stranu ambiciózního Cromwela a svého tajemníka Page, který v Toweru zešílel, nahrazuje právě jím.

Na dvůr přijíždí vzácná návštěva – sestra francouzského krále Františka Markéta Navarrská. Pletichář Boleyn, podporující svou dceru v úsilí dostat se královi do postele, upozorňuje Norfolka, že Wolsey si většinu zisků, které by měly patřit králi a Anglii, nechává pro sebe. Na všemocného muže si ale nikdo netroufá. Přichází zpráva, že v bitvě u Pavie císař Karel slavně zvítězil nad Francouzi, což vyvolá v Anglii bouři nadšení. Jindřich ihned uspořádá oslavy včetně turnajů. Během jednoho je zraněn na oku, pokračuje ale v boji a tentokrát skolí a nebezpečně zraní soupeře Anthonyho Kniverta. Ten se uzdraví a král mu – stejně jako jeho kumpánovi Comptonovi – udělí titul Sir. Jindřich se na chodbě zámku setkává s Annou a poprvé jí vyjeví své city. Anna zůstává chladná a oznamuje, že na čas odjíždí domů … Markéta při prvním setkání s portugalským králem – ošklivým, hrbatým a kulhajícím starcem – omdlí. Děsí se chvíle, kdy se Brandon vrátí do Anglie a ona zůstane sama v cizí zemi. Musí protrpět svatební noc, při níž krále stihne slabý záchvat mrtvice. Na druhý den při tanci Brandon jakoby náhodou hovoří o tom, že někdy člověk zemře náhle, někdy ale i stařec vydrží dlouho … Při neuváženém skoku přes strouhu Jindřich upadne a chvíli zůstane v ledové vodě. Onemocní a lékaři jako obvykle nenajdou jinou možnost léčby, než pouštění žilou. Král se sice uzdraví, ale více než kdy jindy na něj dolehne fakt, že kromě dcery a levobočka nemá právoplatného dědice. Domnívá se, že je trestán za to, že se oženil s manželkou svého zesnulého bratra, i když Kateřina tvrdí, že první manželství nebylo nikdy naplněno. Začne vážně uvažovat o rozvodu … Zoufalá Markéta spícího portugalského krále udusí polštářem…(TV PRIMA)

 PŘEHRÁT EPIZODU

 

Díly seriálu Tudorovci

Tudorovci - Osoby a herecké obsazení

Režie: Charles McDougall, Steve Shill, Brian Kirk, Alison Maclean, Ciaran Donnelly
Scénář: Michael Hirst
Kamera: Ousama Rawi
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Nick Dunning, Sam Neill, Callum Blue, Henry Czerny, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy, Jeremy Northam, Kris Holden-Ried, Steven Waddington, Ruta Gedmintas, Matt Ryan, Perdita Weeks, Aidan Turner, Marcello Magni, Brendan McCormack, Anna Brewster, Jonathan Ryan, Barry McGovern, Eric Higgins, Geoff Minogue, David Coakley, Padraic Delaney, Sean Pertwee, John Kavanagh, Emmanuel Leconte, Gabriella Wright, Gerry O'Brien, Jonathan Byrne, Donncha Crowley, Gabrielle Anwar, Jamie Thomas King, Anthony Brophy, Sebastian Armesto, James Frain, Steve Wilson, Fiona Ryan, Will Irvine, Eoin Macken, Bosco Hogan, Philip O'Sullivan, Philip Desmeules, Amy-Joyce Hastings, Ian McElhinney, Peter Gaynor, Michael Patric, Des Braiden, Michael Condron, Gordon Sterne, Martin Phillips, Ned Dennehy, Nika McGuigan, Peter O'Toole, Bryan Murray, John Sterland

Loading

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments